Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Battersea Power Station
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Battersea Power Station
4. októbra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Britským sídlom Apple bude elektráreň, ktorú zvečnil obal albumu Pink Floyd

Počítačové stvárnenie po ukončení modernizácie. Foto: Battersea Power Station

Budova bývalej uhoľnej elektrárne Battersea v juhozápadnom Londýne bude od roku 2021 novým sídlom spoločnosti Apple vo Veľkej Británii. Ikonická stavba spoločne s priľahlým industriálnym parkom dnes prechádza rekonštrukciou. Ešte nedávno visel nad budúcnosťou chátrajúcej stavby otáznik, jednou z možností bolo aj jej zbúranie. V minulosti sa objavilo viacero návrhov, ako naložiť s historickým dedičstvom, ale všetky narážali na finančné limity. Nový život elektrárni nakoniec vdýchne konzorcium investorov z Malajzie, hodnota projektu sa odhaduje na 9 miliárd libier (10,3 mld. eur)

Po renovácii ponúkne Battersea Power Station na ploche 170 tisíc metrov štvorcových priestor pre kancelárie, obchodné centrá, bývanie i relax. Apple sa má stať najväčším zo súkromných nájomníkov, obsadí celkom šesť poschodí, v ktorých vznikne miesto pre 3000 pracovníkov. V prvej fáze spoločnosť z Kalifornie obsadí zhruba polovicu z tejto kapacity.

„Chrám elektriny“

Elektráreň Battersea bola uvedená do prevádzky v roku 1939. Je najväčšou tehlovou stavbou v Európe, ktorá je dielom britského architekta a priemyselného dizajnéra Gilesa Gilberta Scotta. Ten nezmazateľne vstúpil do histórie ako autor červených telefónnych búdok v Londýne. Battersea pôvodne s dvomi, neskôr štyrmi komínmi sa stala symbolom metropole.

Stavba si u Londýnčanov vyslúžila prezývku „chrám elektriny“. Na industriálny objekt mala majestátne stvárnenie, interiér velína na prvom bloku bol navrhnutý v štýle art deco a steny v hale pokryté talianskym mramorom. Blok B v povojnovom období bol už zariadený skromne. 

V 50. rokoch minulého storočia disponovala Battersea inštalovaným výkonom 503 MW. Elektrinou zásobovala napríklad aj Buckinghamský palác. S výrobou elektriny na prvom bloku Battersea sa skončilo ešte v roku 1975, prevádzka druhého bola ukončená v roku 1983. Odvtedy objekt napriek silnej popularite u domáceho obyvateľstva nenašiel využitie a chátral.

Lietajúce prasa

Do povedomia sa Battersea dostala aj vďaka dvanástemu radovému albumu Animals od britskej skupiny Pink Floyd z roku 1977. Ústredným motívom na obale LP platne je budova Battersea, nad ktorou sa vznáša lietajúce prasa. S nápadom prišiel člen skupiny Roger Waters.

K architektonickým návrhom Gilesa Gilberta Scotta patrí aj ďalšia slávna elektráreň Bankside, ktorá sa nachádza na južnom brehu Temže. V súčasnosti je sídlom britského národného múzea moderného umenia Tate Modern.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.