Pohonné látky by mohli zdražieť o jeden až dva centy
Podľa predbežných informácií sa členské štáty dohodli na znížení produkcie na 32,5 milióna barelov ropy denne. To by bolo podľa Tomčiaka o 750.000 barelov nižšie oproti augustovej produkcii kartelu. Detaily dohody by mali byť dotiahnuté v novembri. Ako priblížil Tomčiak, na rokovaní v Alžírsku sa zúčastnilo aj Rusko, avšak to zatiaľ neuviedlo, či tiež zníži svoju produkciu. „Reakcia trhov na správy bola jednoznačná. Ropa ihneď zdražila o 2,5 USD na 48,4 USD za barel (159 litrov). Našťastie takéto zvýšenie nespôsobí veľký rast cien pohonných látok na Slovensku,“ doplnil Tomčiak.
Ekonóm spoločnosti Next Finance Vladimír Pikora je však presvedčený, že rozhodnutie kartelu môže cenu ropy ovplyvniť len krátkodobo. „Banka Goldman Sachs vystrašila trh odhadom, že rozhodnutie zdraží ropu v 1. polroku budúceho roka o 10 USD. Ja tomu neverím,“ doplnil Pikora.
Tiež pripomenul, že krajiny mimo kartel OPEC ťažia ropu vo veľkom. „Mimo OPEC sa už ťaží tak veľmi, že o čo menej bude ťažiť OPEC, o to viac budú ťažiť iní,“ hovorí Pikora.
Navyše podľa neho krajiny začínajú preferovať elektromotory. „Naftové motory kvôli regulácii emisií o 10 rokov budú už také drahé, že do nových áut sa nebudú takmer montovať. Benzínové motory prekonajú naftové len o niekoľko rokov. Globálna spotreba ropy vo vyspelých krajinách nevzrastie. Rozvojové krajiny na tento trend čoskoro naskočia,“ dodal Pikora.
Copyright © TASR 2016