Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Škoda Praha podpísala zmluvy na výstavbu uhoľnej elektrárne v Čiernej Hore

O podpise zmluvy informovala agentúru ČTK hovorkyňa skupiny ČEZ Barbora Půlpánová. Projekt by mal podľa skorších informácií stáť asi 9,5 miliardy korún (cca 350 miliónov eur). Zariadenie má mať výkon 250 megawattov. Škoda zvíťazila v konkurencii deviatich firiem už v roku 2014, kedy uspela s ponukou overeného riešenia s najlepšou kombináciou technických a ekonomických parametrov.

Podpis zmlúv na výstavbu elektrárne Pljevlja II je podľa Půlpánovej zatiaľ najvýznamnejším výsledkom medzivládnej spolupráce v oblasti energetiky medzi ČR a Čiernou Horou. „Projekt nadväzuje na historicky veľmi úspešné pôsobenie českých i slovenských firiem v bývalej Juhoslávii,“ uviedol generálny riaditeľ Škoda Praha Peter Bodnár.

Významnou súčasťou projektu je totiž dodávka kotla zo slovenské firmy SES Tlmače, ktorá nedávno dodala kotly do tureckej elektrárne v Bolu Göynük, realizuje projekty na Kube či vo Veľkej Británii. Jej väčšinovým akcionárom je spoločnosť Segfield Investments Limited so sídlom na Cypre prepojená na finančnú skupinu J&T.  V súčasnosti kontroluje viac než 85 %. Menšinovým akcionárom sa v júli 201ť stala spoločnosť EP Industries, ktorý patrí pod holding EPH.

Výstavba elektrárne, ktorá má Čiernej Hore pomôcť dlhodobo zvýšiť energetickú sebestačnosť, je kontrahovaná prostredníctvom dvoch zmlúv. Zmluva EWA (Early Works Agreement) rieši projekčnú a dokumentačnú prípravu samotnej výstavby, zmluva EPC (Engineering, Procurement, Construction) rieši realizáciu výstavby.

Súčasťou celého projektu je i zaistenie jej financovania. „Jednou z možností je dlhšiu dobu prejednávaný variant financovania syndikátom bánk pod vedením České exportnej banky s poistením Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti EGAP a Exportno-importnej banky Slovenskej republiky (EXIMBANKY SR),“ uviedol ČEZ v prehlásení.

Nebude to také ľahké

České Hospodářské noviny ale minulý týždeň upozornili, že zohnať potrebné financovanie pre projekt v Čiernej Hore môže byť problém. Dôvodom sú nové pravidlá OECD, ktoré obmedzujú podporu štátnych exportných bánk fosílnym projektom. Platiť začnú od začiatku budúceho roka. Rokovania a schvaľovanie poistenia obdobných projektov pritom trvá 5 – 6 mesiacov, vyžadujú sa aj štátne garancie.

Na ekonomické i ekologické riziká projektu upozorňujú aj mimovládne organizácie. „Pljevlja sa môže javiť ako výhodná len pri veľmi tvorivom pohľade na ekonomické údaje,” hodnotí situáciu Dana Mareková z organizácie Človek v ohrození.

Jej kolegovia z organizácie Bankwatch analyzovali štúdiu prestížnej firmy Deloitte, pričom zistili, že táto vychádza zo skreslených údajov: takmer dvojnásobných cien za elektrinu v porovnaní so súčasnosnou, o 10 % nižšími nákladmi na CO2 emisie a ťažobnými nákladmi uhoľnej bane, z ktorej sa má dovážať uhlie a počítali tiež s tým, že sa Čiernej Hore podarí vyjednať odklad v implementácii EÚ schémy týkajúcej sa obchodovania s emisiami.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.