Vojanský plynovod je vyťažený, Ukrajinci ale plnia zásobníky pomalšie než vlani
Gazprom nedodal zemný plyn pre ukrajinský Naftogaz od novembra 2015. Tieto bilaterálne nákupy prebiehali v poslednej dobe výlučne vo forme platieb vopred. Gazprom napriek tomu požaduje od Kyjeva zaplatiť dlh za surovinu, ktorú stále dodáva do povstaleckých regiónov Doneck a Luhansk.
Momentálne Kyjev nakupuje komoditu od 14 európskych dodávateľov. Šéf Naftogazu ale dodávky od ruského monopolného vývozcu nevylučuje. „Naša ponuka sa vzťahuje na všetky firmy, vrátane Gazpromu, ak nám bude ponúknutá primeraná cena,“ uviedol Andrij Kobolev v rozhovore pre BBC.
Eustrem zvyšuje kapacitu reverzu na Ukrajinu
Energetická bezpečnosť Ukrajiny tak významne závisí od potrubia medzi Vojanmi a Užhorodom. Ako vyplýva z online údajov slovenského prepravcu Eustream, prepravná kapacita výstupného bodu Budince sa od augusta využíva v maximálnej miere, denne ide o viac než 40 miliónov metrov kubických (m3). Eustream dnes oznámil, že kvôli uspokojeniu trhového dopytu od októbra do konca roka zvýši prerušiteľnú kapacitu na výstupe v objeme vyše 3 milióny kubíkov.
Podľa údajov poľského prepravcu Gaz-System berie od polovice septembra Kyjev denne aj 4 mil. m3 plynu z Poľska. V posledných dňoch rastie aj dovoz z Maďarska. Tamojší prevádzkovateľ prepravnej sústavy, spoločnosť FGSZ, eviduje za uplynulý týždeň nárast z jedného milióna na 7 miliónov m3 denne. V budúcnosti ukrajinský prepravca Ukrtransgaz počíta aj s dodávkami cez Rumunsko. Významnú časť spotreby vie však Kyjev pokryť vlastnými zdrojmi.
Tempo napĺňania zásobníkov vyvoláva obavy
Ukrajina disponuje jednou z najväčších sietí podzemných zásobníkov plynu v Európe. Skladovacia kapacita jej 12 zásobníkov predstavuje 31 mld. metrov m3. Podľa online údajov prevádzkovateľa Ukrtransgaz neboli v utorok (27.9.) naplnené ani z polovice dostupnej kapacity – prekročili mierne 14 mld. m3. To je približne o 10 % menej, ako v rovnakom čase minulý rok. Vládny kabinet pritom chce mať do začiatku novembra naplnené zásobníky na 17 mld. m3.
K spusteniu plynovodu Vojany – Užhorod došlo v septembri 2014. V dôsledku pokračujúceho napätia medzi Moskvou a Kyjevom intenzita jeho využívania rástla. Vlani Ukrajina doviezla cez Slovensko viac plynu než z Ruska. Od prvého apríla 2016 funguje potrubie v obojsmernej prevádzke, k nomináciám shipperov v smere z Ukrajiny na Slovensko ale zatiaľ nedošlo.
© energia.sk