Palivová spoločnosť TVEL oslavuje 20. výročie
Spoločnosť TVEL vznikla na základe nariadenia ruského prezidenta č. 166 z 8. februára 1996 O zlepšení riadenia podnikov jadrového palivového cyklu. Do septembra toho istého roku boli skúpené akcie v súvisiacich spoločnostiach a TVEL bol formálne začlenený do štruktúry dnešnej korporácie pre atómovú energiu Rosatom.
Najdôležitejšou etapou vývoja spoločnosti bol rok 2009, kedy sa Rosatom rozhodol rozšíriť pôsobnosť TVELu do dnešnej podoby. Vznikla tak spoločnosť, ktorá pokrýva väčšinu činností prednej časti palivového cyklu od konverzie uránu cez jeho obohacovanie, výrobu centrifúg až po výrobu palivových súborov. Konsolidácia aktív vytvorila nové možnosti pre zvyšovanie efektivity výrobných podnikov a výskumných ústavov vďaka rozsahu činností a vzájomnej synergii. V roku 2009 predstavovali tržby spoločnosti 58 miliárd rubľov a v roku 2015 dosiahli 189 017 miliárd rubľov. V rovnakom časovom období sa efektivita práce zvýšila z 3,8 milióna na 8,4 milióna rubľov na osobu.
Dnes zaujíma TVEL poprednú pozíciu na svetovom trhu so službami prednej fázy palivového cyklu a zaisťuje dodávky paliva pre 78 energetických reaktorov nielen v Rusku, ale aj v ďalších krajinách Európy a Ázie vrátane Česka a Slovenska. Ďalej dodáva palivo pre výskumné reaktory v 8 krajinách sveta vrátane Česka. Podiel TVELu na svetovom trhu s jadrovým palivom predstavuje 17 % a na trhu obohacovania uránu 36 % (spoločne s ruskou spoločnosťou Technabexport). Portfólio zahraničných zákaziek na ďalších 10 rokov spoločností TVEL a Technabexport dosahuje 30 miliárd dolárov.
TVEL neustále zlepšuje svoju produkciu a ponúka ruským aj zahraničným odberateľom nové typy paliva s lepšími parametrami. Príkladom je čínska jadrová elektráreň Tchien-wan (angl. Tianwan), ktorá používa palivo TVS-2M s dĺžkou kampane 18 mesiacov. Ruská Kalininská JE používa palivo TVSA-12PLUS, česká JE Dukovany palivo generácie 2+ a maďarská JE Pakš palivo 2. generácie so zvýšeným obohatením a s dĺžkou kampane 15 mesiacov.
Bývalé Československo začalo odberať jadrové palivo od ruských podnikov v polovici 50. rokov minulého storočia, kedy bol spustený prvý výskumný reaktor v dnešnom ÚJV Řež. Neskôr sa po spustení prvej dvojice blokov s reaktormi VVER-440 v JE Jaslovské Bohunice V1 rozšírili dodávky aj o palivo pre tlakovodné reaktory. Jadrové elektrárne Jaslovské Bohunice V2, Mochovce a Dukovany odberajú palivo ruskej výroby od svojho spustenia, Temelín od roku 2010. JE Dukovany má medzi odberateľmi paliva pre reaktory VVER-440 od ruského TVELu akési výsadné postavenie, pretože je priekopníkom a iniciátorom väčšiny jeho modernizácií a sú do nej dodávané palivové novinky ako do prvej elektrárne za hranicami Ruska.“JE Dukovany využíva vo svojich reaktoroch palivo od ruskej spoločnosti od začiatku prevádzky, najprv ako jedinú možnosť a od roku 1994 už ako trojnásobného víťaza tendrov vyhlásených spoločnosťou ČEZ. Prvotným dodávateľom bola spoločnosť Techsnabexport a od roku 1996 spoločnosť TVEL.
Dodávané jadrové palivo prešlo za tú dobu mnohými zásadnými úpravami, na ktorých sa podieľal spolu so svojimi dodávateľmi aj ČEZ, a.s., a ktoré zlepšili neutrónovo fyzikálne aj mechanické vlastnosti a umožnili prechod na úplný 5 ročný palivový cyklus a zvýšenie výkonu na 1444 MWt. U spoločnosti TVEL treba oceniť veľmi ústretový zákaznícky prístup, s ktorým pristupuje k našim potrebám a požiadavkám a hlavne vysokú spoľahlivosť paliva pre reaktory VVER 440, pravdepodobnosť poškodenia kaziet v dukovanských reaktoroch je menší než 5*10-6, to je rádovo lepšie než je svetový priemer,“ povedal Ing. Michal Borovička, vedúci odboru reaktorová fyzika Jadrovej elektrárne Dukovany.
V rámci projektu Proryv (slovensky Prelom) prebieha v podniku Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK, súčasť TVELu) vývoj nových reaktorových a palivových technológií – napríklad stavba demonštračného komplexu s reaktorom BREST-300 a vývoj nového zmesového nitridového paliva.
Dynamicky sa rozvíja aj druhé jadro činnosti TVELu – vývoj nových technológií.V porovnaní s rokom 2014 vzrástli tržby za inovatívne produkty na dvojnásobok.
Veľké množstvo práce bolo tiež vykonané v rámci vládneho programu Zaistenia jadrovej bezpečnosti a radiačnej ochrany v období 2008-2015. Podnik SCHK vyradil z prevádzky prvý z piatich urán-grafitových reaktorov a ďalej prebehlo úspešné vyradenie Oddelenia B vo výskumnom ústave VNIINM (súčasť TVELu) z prevádzky. Oba objekty sú pozostatkom po sovietskom vojenskom atómovom programe.
V súčasnosti vyvíja TVEL inovatívne produkty, ktoré bude v budúcnosti ponúkať svojim zákazníkom. Patrí medzi ne palivo TVS-4, zmesové nitridové palivo pre reaktory BREST-300, supravodiče s lepšími parametrami pre nové centrá výskumu vysokých energií, palivo so zvýšenou odolnosťou v havarijných podmienkach (tzv. Accident Tolerant Fuel, konštrukcia ktorého zabraňuje v prípade ťažkej havárie jadrovej elektrárne vzniku vodíku, ktorý napríklad vo Fukušime spôsobil sériu výbuchov) a jadrové palivo s predĺženým palivovým cyklom.
Zdroj:Essential Communication