Svetové investície do energetiky klesli
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) dnes vo svojej novej správe World Energy Investment 2016 upozornila na značný pokles investícii do energetiky – vlani sa zredukovali o 8 %. Dosiahli totiž úroveň 1,83 bilióna amerických dolárov oproti dvom miliardám v roku 2014.
Na svedomí to majú najmä nižšie kapitálové výdavky na prieskum a ťažbu ropy a plynu – až o 25 %. Napriek tomu z pohľadu objemu financií (583 miliárd amerických dolárov) sektor ropy a plynu zostal najdôležitejšou investičnou oblasťou s podielom 46 %.
V tomto roku agentúra predpokladá pokles investícií v tomto sektore o ďalších 24 %, čo môže byť rizikom pre energetickú bezpečnosť.
Orientácia na nízkouhlíkové zdroje
„Pozorujeme široký posun investícií k čistejšej energii, často v dôsledku vládnych politík,“ uviedol generálny riaditeľ IEA Fatih Birol, podľa ktorého vládne opatrenia môžu fungovať a sú kľúčom k úspešnej energetickej transformácii.
Investície do výroby elektriny dosiahli vlani úroveň 420 miliárd dolárov a tvorili 23 % celkového objemu. Do rozvoja elektrizačných sústav smerovala suma 262 miliárd dolárov, z toho 10 % sa vynaložilo na integráciu OZE, 35 % na modernizáciu zastaraných aktív a 55 % na prenos a distribúciu elektriny potrebnej pre uspokojenie nového dopytu.
Podľa IEA je badať jasný posun smerom k nízkouhlíkovým zdrojom energie – 313 miliárd dolárov sa vlani vynaložilo na obnoviteľné zdroje, 21 miliárd na nové jadrové elektrárne a 221 miliárd dolárov sa investovalo do energetickej efektívnosti, najmä úspornejších budov a domácich spotrebičov.
Zdroj: IEA
Až 95 % investícií v elektroenergetike prebiehala v rámci dlhodobých kontraktov alebo cenovej regulácie príjmov (napr. dohody o nákupe elektriny) a len 5 % bolo založených čisto na cenách určených konkurenciou na veľkoobchodných trhoch.
Iba 1 % investícií, t.j. 25 miliárd dolárov, sa použilo na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov v doprave a vykurovaní.
Vedie Čína, EÚ až tretia
Z pohľadu národných trhov jednotkou zostala Čína, kde sa minulý rok preinvestovalo 315 miliárd – v súlade s vládnou politikou znižovania emisií a zlepšovania energetickej efektívnosti. Nasledovali ju USA, kde investície klesli na 280 miliárd (hlavne kvôli nízkym cenám ropy a deflácii nákladov). V krajinách EÚ sa podľa analýzy IEA dohromady preinvestovalo 149 miliárd dolárov, z toho 55 miliárd šlo na výrobu elektriny z OZE.
Ďalšími významnými trhmi boli z pohľadu investícií Rusko so sumou 85 miliárd dolárov a India so 65 miliardami dolárov.
Nesúlad s klimatickými záväzkami
Na záver IEA podčiarkla, že vývoj v oblasti energetických investícií nezodpovedá záväzkom dohodnutým v parížskej klimatickej dohode.
Hoci investície do veterných elektrární, fotovoltiky a elektromobility pomáhajú obmedziť nárast globálnej teploty, v prípade ostatných technológií sú jasné medzery.
Napriek starnutiu flotily jadrových elektrární sa dostatočne neinvestuje do náhradného výkonu a OZE majú problém s tým, aby tento výpadok vykompenzovali. Veľké investície do CCS technológie sa ešte nespustili, chýbajú ekonomicky realizovateľné alternatívy pre ropu v leteckej, námornej aj cestnej nákladnej doprave. Naopak sa podporujú projekty vysoko neefektívnych subkritických uhoľných elektrární, ktoré predstavejú pretrvávajúce vypúšťanie emisií uhlíka v nasledujúcich desaťročiach.
© energia.sk