Irán zaháji výstavbu JE Búšehr 2
V novembri 2015 ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že výstavba JE Búšehr 2 bude stáť takmer 11 miliárd dolárov. Táto suma podľa neho zodpovedá bežnej cene elektrárne s dvoma blokmi ruskej konštrukcie.
Výstavba dvoch blokov jadrovej elektrárne Búšehr 1 bola zahájená v roku 1975 nemeckou spoločnosťou Kraftwerk Union. Islamská revolúcia a neuhradené platby z iránskej strany však znamenali prerušenie tohto projektu, kedy prvý blok bol takmer dokončený a na druhom bloku bola hotová asi polovica prác. V roku 1995 bola podpísaná zmluva s Rosatomom o dokončení prvého bloku za použitia moderného reaktora, ale využitia čo najväčšieho množstva už dodaných komponentov. Odborníci zo spoločnosti Atomstrojexport, ktorá sa v rámci Rosatomu zameriava na export ruských jadrových technológií, tak spojili pôvodné západné technológie s modernými ruskými – zariadenie tohto bloku je zo 40 % ruského pôvodu, z 24 % nemeckej a z 36 % iránskej výroby.
Prvý blok elektrárne Búšehr bol uvedený do komerčnej prevádzky v roku 2013, má reaktor VVER-1000 a je modifikovaný na prevádzku v seizmicky aktívnej oblasti. Je naprojektovaný tak, aby vydržal deviaty stupeň stupnice MSK-64 z celkovo dvanástich stupňov, pričom v prevádzke môže byť až do dosiahnutia šiesteho stupňa.
Kontrakt na stavbu dvoch nových blokov bol podpísaný medzi Iránom a Ruskom v novembri 2014. Podľa neho majú byť postavené bloky s reaktormi VVER-1000 už bez využitia pôvodných zariadení a budov rozostavaného bloku. Generálnym dodávateľom bude opäť Atomstrojexport a generálnym projektantom Atomprojekt, tiež súčasť štruktúry Rosatomu.
Podľa plánov má byť fyzikálne spúšťanie prvého nového bloku zahájené v roku 2024 a druhého v roku 2026. Uvedenie do komerčnej prevádzky a odovzdanie zákazníkovi sa má uskutočniť v rokoch 2025 a 2027. Iránska vláda plánuje spojiť tieto dva bloky s odsoľovacími stanicami, takže by v budúcnosti mohli dodávať až 20 % pitnej vody pre mesto Búšehr.
Zdroj:Essential Communication