Šefčovič: 70 % Európanov považuje Energetickú úniu za európsky projekt
Energetická únia je podľa neho „v stave formovania sa“. „Sľúbil som, že tento rok svoju misiu splním. To znamená, že do (tohto) decembra by sme chceli predložiť všetky návrhy, ktoré by mali formovať nový legislatívno-právny rámec pre európsku energetiku a klimatickú politiku,“ priblížil.
Komisia plánuje už o pár týždňov predstaviť novelu smernice o energetickej efektívnosti a navrhnúť cieľ pre znižovanie spotreby do roku 2030. Do konca tohto roka chce tiež vydať novú správu o cenách a nákladoch energie. Kľúčovým dokumentom bude v decembri návrh nového dizajnu trhu s energiou, v rámci ktorého by sa malo posilniť postavenie spotrebiteľa, ktorý môže tiež vystupovať ako výrobca energie (tzv. prosumer).
Zmeny sa chystajú aj v usmerneniach pre poskytovanie štátnej pomoci v energetike, avšak až v roku 2019.
„Považujem to za nie koniec môjho úsilia, ale za začiatok toho, čo bude ťažšie a zložitejšie, ako legislatívne návrhy pretaviť do reality, ako pre ne získať podporu členských krajín, Európskeho parlamentu tak, aby sa z návrhov stali právne normy a aby vytvorili nový rámec, v ktorom sa bude energeticko-klimatická politika a politiky jednotlivých krajín formovať,“ poznamenal eurokomisár.
Podpora občanov
Podľa neho bude preto veľmi dôležité, aby občania v EÚ naďalej Energetickú úniu podporovali tak ako doposiaľ. „Som veľmi rád, že viac ako 70 % Európanov si myslí, že tento projekt je skutočne európsky, že Európa mu dáva pridanú hodnotu a že máme energetickú a klimatickú politiku riešiť spoločne,“ podčiarkol.
Eurokomisár odkazoval na závery prieskumu Eurobarometer, ktoré boli zverejnené koncom júla. Ako sme však informovali pred mesiacom, výsledky tohto prieskumu v priebehu času potvrdzujú klesajúcu podporu energetickej politike za posledný rok a pol a to až v 21 štátoch EÚ vrátane Slovenska.
Zatiaľ čo v novembri 2014 sa v jej prospech vyjadrilo 74 % respondentov zo Slovenska, každý polrok ich podpora v prieskume klesala o 2 % až na jar tohto roka klesla na úroveň 68%.
„V budúcom roku sa chystám na nové turné po členských krajinách EÚ, kedy by som chcel jednak získavať podporu pre spomínané konkrétne návrhy, rozprávať sa s občanmi a predstaviteľmi rôznych záujmov v oblasti energetickej a klimatickej politiky. Chcem hlavne apelovať na členské krajiny, aby začali pracovať na tom, na čom sme sa dohodli, teda na národných energetických a politických plánoch,“ doplnil.
Každá členská krajina by si podľa Šefčoviča mala stanoviť rámce, ako chce participovať na Energetickej únii, ako k nej chce prispieť, ako chce spolupracovať so susedmi. „Energetickú úniu nevybudujeme v Bruseli. Musíme ju vybudovať na Slovensku, v Poľsku, v Čechách, v Nemecku, členské krajiny musia medzi sebou spolupracovať,“ dodal.
(c) TASR, energia.sk