Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potrubia plynu - YMS/Eustream
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynárenský uzol
26. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Záujem o slovensko-poľský plynovod určí Open Season

Slovenská spoločnosť Eustream spolu s poľským partnerom Gaz – System v piatok vyhlásili záväznú procedúru Open Season pre plánované prepojenie plynárenských sietí Poľska a Slovenska. „Cieľom Open Season je alokácia kapacít, ktoré budú dostupné po dokončení poľsko-slovenského prepojenia,“ uviedol domáci prevádzkovateľ siete. Registrovaní účastníci trhu môžu predložiť svoje požiadavky najneskôr do 9. septembra 2016. Všetky ďalšie informácie pre obchodníkov sú dostupné na webovom sídle spoločnosti.

Aj s podporou EÚ

S výstavbou potrubia by sa mohlo  začať v marci 2018. Ako vyplýva zo správy EIA, testovacia prevádzka sa odhaduje od septembra 2019, pričom spustenie komerčnej prevádzky by mohlo nasledovať v decembri 2019. Maximálna prepravná kapacita v smere zo Slovenska do Poľska bude 16,8 miliónov metrov kubických denne, v opačnom smere v objeme 13,8 mil. m3 denne.

V súčasnosti existuje šesť alternatív trasovania. Napájací bod na slovenskom území bude v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, napojenie potrubia na území Poľska pri podzemnom zásobníku a plynovodnom uzle Strachocina. Dĺžky jednotlivých variantov sa pohybujú od 100 po 116,8 kilometrov. Podľa dĺžky a náročnosti trasovania sa odhadujú aj orientačné náklady slovenského prepravcu od 136,4 miliónov eur po 152,7 miliónov eur.

Projekt získal finančnú podporu z EÚ. Nenávratný finančný príspevok vo výške 4,6 mil. eur pochádza z európskeho Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility) a slúži na prípravné štúdie a inžinierske práce. Slovensko-poľský plynovod zaradila Európska komisia na zoznam projektov spoločného záujmu (PCI). Prevádzkovatelia sa uchádzajú o spolufinancovanie z fondu EFSI, ktorý sa financuje prostredníctvom Európskej investičnej banky.

Severojužný plynárenský koridor

Projekt je súčasťou Severojužného plynárenského koridoru, ktorý je jednou z priorít EÚ. Ten umožní prepravu plynu od Baltského mora, kde sa nachádza poľský LNG terminál Świnoujście, až po chorvátsky LNG terminál na ostrove Krk na pobreží Jadranského mora.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.