MH SR: Slovensko je lepšie pripravené zvládnuť núdzový stav v dodávkach plynu
Rezort v správe konštatuje, že je to aj výsledkom dokončenia úspešných projektov týkajúcich sa cezhraničných prepojení a úpravou existujúcich prepojení na reverzný tok. Dodávku zemného plynu pre potreby odberateľov na území SR zabezpečujú na základe zmlúv jednotliví dodávatelia plynu, ktorí pôsobia na Slovensku.
Spotreba zemného plynu v Slovenskej republike v roku 2015 bola takmer 4,8 miliardy kubických metrov (m3). Zhruba 98 % z nej zabezpečoval import. Domáca ťažba zemného plynu vlani dosiahla 86 miliónov m3 a má klesajúci trend. Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 1,5 milióna odberateľov plynu.
V rámci zabezpečenia štandardov bezpečnosti dodávky plynu pre chránených odberateľov by povinnosti podľa zákona o energetike od 1. novembra 2016 do 31. marca 2017 mali byť plne zabezpečené plynom uskladneným v zásobníkoch, plynom vyrobeným na vymedzenom území a na základe zmlúv o výpomocných dodávkach využitím cezhraničnej kapacity sietí. V zásobníkoch zemného plynu bolo k 5. augustu uskladnených 3,2 miliardy m3, čo je viac ako 82 % z celkovej kapacity.
„Okrem legislatívnych opatrení štát aj plynárenské spoločnosti zrealizovali, respektíve pokračujú v strednodobých a dlhodobých opatreniach, predovšetkým v projektoch, ktoré diverzifikáciou zdrojov a prepravných ciest zabránia obmedzeniu dodávok plynu pre slovenských odberateľov tak, ako sa to stalo pred siedmimi rokmi,“ uvádza ministerstvo v správe. Ide o možnosti reverzných tokov plynu z Českej republiky, Rakúska a Maďarska, ako aj prípravu slovensko-poľského plynárenského prepojenia.
Slovensko podľa rezortu podporilo projekty prepojenia s Maďarskom i projekty reverzného toku z Českej republiky a Rakúska. Taktiež podporilo projekt technických úprav na umožnenie reverzného toku v slovenskej prepravnej sieti prevádzkovanej spoločnosťou Eustream a projekt spoločnosti Nafta, ktorý umožní zvýšenie objemu dodávok plynu zo zásobníka do prepravnej siete v čase krízy.
Slovensko presadzuje aj projekt plynovodu Eastring – prepojenia západoeurópskych trhov s krajinami predovšetkým juhovýchodnej Európy, ktorý by podľa ministerstva hospodárstva významne prispel k zvyšovaniu bezpečnosti dodávok plynu, ako aj k integrácii trhov s plynom v tomto regióne.
Copyright © TASR 2016