Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom s veternou turbínou -
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
30. augusta 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na veterné turbíny štát zatiaľ neprispieva, opozícia to chce zmeniť

V rámci prebiehajúceho projektu Zelená domácnostiam je možné formou poukážok získať príspevok na inštaláciu fotovoltických panelov, solárnych kolektorov, kotla na biomasu alebo tepelného čerpadla. Hoci v programe sa formálne nachádzajú aj malé veterné turbíny, kvôli súčasnému nastaveniu zákonov je ich montáž v reálnych podmienkach neuskutočniteľná. Zmeniť tento stav chce legislatívny návrh poslancov Karola Galeka a Anny Zemanovej (obaja SaS).

Veterné elektrárne nemá kto postaviť

Prvým problémom je chýbajúca odborná spôsobilosť. Podľa zákona o podpore OZE a KVET (č. 309/2009 Z. z.) a vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR (č.133/2012 Z.z.) môže malý zdroj elektriny inštalovať iba odborník, ktorý získal osvedčenie. Veterné turbíny ale v zákone nefigurujú, rezort preto nie je oprávnený takéto osvedčenia vydávať. Výsledkom tak je, že inštalatéri sa nemôžu zaregistrovať do zoznamu zhotoviteľov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) a mikroveterné elektrárne v praxi nemá kto stavať. Liberáli preto navrhujú, aby sa znenie zákona rozšírilo aj o možnosť získať osvedčenie pre malé veterné turbíny.

Problémom aj posudzovanie ekológov 

Prekážkou pre zariadenia využívajúce energiu z vetra je tiež to, že podliehajú stavebnému konaniu. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie sa podľa zákona (č. 24/2006 Z. z.) vzťahuje na všetky veterné zdroje bez výnimky. Celý proces EIA musí absolvovať aj ten, kto si chce postaviť malú veternú turbínu pre rodinný dom. To samotnú inštaláciu nielen odďaľuje, ale aj predražuje.

Podľa návrhu poslancov by sa povinnosť vykonať posudzovanie vplyvov na životné prostredie zrušila pre malé veterné turbíny, ktorých inštalovaný výkon nepresiahne 5 kW. Zároveň by sa hranica povinného hodnotenia posunula na veľkosť 50 kW.

Ponuka na trhu slabá, záujem ľudí nízky

Štátna agentúra ale upozorňuje, že ponuka mikroveterných turbín do 10 kW je na našom trhu nevyrovnaná. „Na jednej strane je k dispozícii veľa druhov lacných zariadení, pri ktorých nie je možné preukázať a potvrdiť splnenie deklarovaných parametrov. Na druhej strane sú zariadenia výrobcov s overenými parametrami, ale za podstatne iné vyššie ceny. Zatiaľ evidujeme v zozname oprávnených zariadení len jednu veternú turbínu, ktorá splnila technické podmienky,“ vysvetlil pre náš portál hovorca SIEA Stanislav Jurikovič.

Agentúra si pred spustením projektu urobila prieskum, z ktorého vyplynulo, že zo všetkých druhov inštalácií majú Slováci najmenší záujem práve o malé veterné elektrárne. „Počas projektu sa o možnosť inštalácie veterných turbín s podporou zaujímalo zopár výrobcov. Otázky domácností týkajúce sa veternej energie evidujeme, ale sú skôr výnimočné, čo môže súvisieť aj s podmienkami využívaniam veternej energie v rodinných domoch na Slovensku,“ uzavrel.

Ak by novela Zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (č. 24/2006 Z. z) a Zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby (č. 309/2009 Z. z.) prešla schvaľovacím procesom, účinnosť by nadobudla od prvého januára 2017.

© energia.sk

Ilustračné foto: Európska komisia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.