Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vojny, zemetrasenia ani brexit nemôžu zastaviť pokles cien plynu

Plyn sa kĺže nadol ako po teflóne. Od roku 2013 už plyn nereaguje na politické a environmentálne drámy, ktoré za normálnych okolností ženú jeho ceny nahor. No teraz vývoj na trhu ovplyvňujú predovšetkým nadmerné zásoby komodity.

Ceny plynu sa takmer ani „nezachveli“, keď Ukrajina, hlavná tranzitná krajina pre prepravu plynu z Ruska do Európskej únie (EÚ), varovala pred možným „vypuknutím vojny“ so svojím východným susedom a najväčším dodávateľom plynu v Európe.

Obchodníci len pokrčili ramenami po rozhodnutí Holandska obmedziť pre zemetrasenia ťažbu plynu v najväčšom európskom ložisku aj po britskom referende o odchode z EÚ, a nereagujú ani na čoraz väčší odpor verejnosti k hydraulickému frakovaniu plynu z bridlíc.

„Vplyv týchto politických otázok na cenu plynu je len nepatrný,“ skonštatoval Mark Devine, riaditeľ spoločnosti Energy Trading Consultancy a bývalý obchodník s plynom v nórskej firme Statoil ASA. Na krátkodobé kontrakty majú podľa neho oveľa väčší vplyv nadmerné dodávky plynu na trhy.

Ceny kontraktov na dodávky plynu v nasledujúcom mesiaci sa v Holandsku znížili o viac ako 4 % a v Británii o 5 %. Čiastočne je to aj dôsledok už dva roky trvajúceho poklesu cien ropy. Cena približne polovice plynových kontraktov v Európe sa totiž odvíja od cien ropy.

No zároveň, veľkí producenti z krajín mimo EÚ bojujú o podiel na európskom trhu zvyšovaním svojho exportu. Dodávky ruského plynu do EÚ v 1. polroku vzrástli o 14 % a dodávky nórskeho plynu do Británie stúpli o 21 %. Zvýšený export tak pomáha „neutralizovať“ vplyv klesajúcej ťažby v samotnej EÚ na ceny plynu. Produkcia plynu v únii je aktuálne najnižšia od roku 1971.

Obchodníci s plynom a prevádzkovatelia plynovodov sú presvedčení, že spotrebu plynu pomôžu pokryť aj stúpajúce dodávky skvapalneného plynu do EÚ.

Podľa údajov BP firmy na celom svete vlani vyprodukovali 3,5 bilióna kubických metrov (m3) plynu, o 70 miliárd m3 viac ako bola jeho spotreba. Producenti vzhľadom na obavy z klimatických zmien dúfajú, že dopyt po plyne sa zvýši, pretože táto komodita nahradí uhlie, ktoré je väčším znečisťovateľom ovzdušia.

Spotreba plynu v EÚ pritom za 10 rokov do konca roka 2015 klesla o 19 % a dopyt po uhlí sa znížil o 17 %, tvrdí BP, podľa ktorého sa spotreba oboch komodít zníži aj tento rok. A nadmerné zásobovanie trhov plynom bude aj naďalej brzdiť rast jeho cien.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.