Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko nevidí priestor na nové rokovania o zmrazení ťažby ropy

Novak novinárom povedal, že ak ostatné štáty prídu s takýmto návrhom, Moskva je pripravená diskutovať o ňom. Podľa neho je zatiaľ predčasné o tom špekulovať, keďže ceny ropy sú momentálne „viac či menej na normálnej úrovni“.

Novak sa domnieva, že k rokovaniam o zmrazení ťažby dôjde pravdepodobne až po tom, keď ceny ropy výraznejšie klesnú.

V médiách sa dnes totiž objavila správa, že niektorí členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) obnovili rokovania o zmrazení ťažby. Ponuka komodity na trhoch totiž stále vysoko prevyšuje dopyt, čo tlačí jej ceny nadol.

Iniciátormi oživenia rokovaní o zmrazení produkcie sú Venezuela, Ekvádor a Kuvajt. Ale podobne ako pri predchádzajúcom pokuse, je ich snaha zrejme odsúdená na neúspech, pretože najväčší producenti v rámci OPEC – Saudská Arábia, Irak a Irán o zmrazení ťažby neuvažujú, aby si udržali, prípadne zvýšili svoj podiel na svetovom trhu.

V apríli sa poprední svetoví producenti ropy z OPEC a Rusko, ktoré nie je členom ropného kartelu, pokúsili dosiahnuť dohodu o zmrazení svojej ťažby na januárovej úrovni, ale bez úspechu. Dôvodom bol postoj Saudskej Arábie, ktorá trvala na tom, že akákoľvek dohoda o zmrazení ťažby musí byť záväzná pre všetkých producentov. Irán však už pred rokovaniami avizoval, že o tom začne uväzovať, až keď jeho produkcia dosiahne úroveň pred zavedením sankcií.

Západ totiž len tento rok zrušil embargo na dovoz ropy z Iránu, ktorý obmedzil svoj jadrový program. Teherán chce najskôr získať stratený podiel na trhu s ropou, až potom je ochotný rokovať o zmrazení ťažby, čo väčšina producentov údajne chápe. Až na Saudskú Arábiu. Tá trvala na tom, aby svoju produkciu zmrazil aj Irán.

S nápadom zmraziť ťažbu prišli producenti koncom januára, keď sa ceny ropy prepadli na najnižšiu úroveň za 12 rokov. Odvtedy však komodita znova posilnila a jej ceny stúpli.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.