Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA majú najväčšie zásoby nevyužitej ropy na svete

Bridlicová ropa bola kedysi nedosiahnuteľná. Vďaka frakovaniu a novým technológiám však premenila globálne energetické prostredie a pomohla USA dostať sa medzi najväčších globálnych hráčov.

„Je to revolúcia. Pred desiatimi rokmi sa nikomu nezdalo o takomto výsledku,“ povedal CNNMoney generálny riaditeľ Rystad Energy Jarand Rystad.

Nálezy naznačujú, že by USA mohli v budúcnosti zvýšiť svoj podiel na globálnej produkcii, obzvlášť až ceny oživia. Ťažba v USA za uplynulý rok mierne klesla, pretože ceny ropy sa znížili na úroveň, ktorá nie je zisková pre všetky, ale len pre najlepšie pole s bridlicovou ropou. Je tu však stále obrovské množstvo ropy, ktoré čaká na svoje využitie, až ceny začnú stúpať.

Rystad odhaduje, že zásoby bridlicovej ropy v Texasu činia viac než 60 miliárd barelov. To je viac než nevyužité zásoby v Číne. Vysoké zásoby sú tiež v Severnej Dakote.

Podľa údajov Rystad USA predbehli aj Rusko, ktorého zásoby nevyužitej ropy odhadli na 256 miliárd barelov. Nasledujú Saudská Arábia (212 miliárd), Kanada (167 miliárd), Irán (143 miliárd) a Brazília (120 miliárd).

Rystad je nezávislá výskumná spoločnosť so sídlom v Nórsku. Firma tvrdí, že jej odhady lepšie zachytávajú reálny obraz globálnych zásob než často citované konzervatívne odhady.

Globálne zásoby nevyužitej ropy sa odhadujú na 2,1 bilióna barelov. To je 70-krát viac, než je súčasná ročná globálna ťažba, dodal Rystad. Aj keď to vyzerá ako obrovské číslo, Rystad súčasne upozornil, že skutočne vyťažiteľné množstvo ropy je relatívne obmedzené.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.