Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júla 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Audítori: V EÚ sa certifikujú aj neudržateľné biopalivá

Členské štáty EÚ majú zaistiť, aby podiel energie z obnoviteľných zdrojov v doprave predstavoval v roku 2020 aspoň 10 % z konečnej spotreby energie v tomto odvetví. Na účely plnenia tohto cieľa môžu započítať biopalivá, ktoré dobrovoľné schémy uznané Európskou komisiou certifikovali ako udržateľné.

Udržateľnosť väčšiny biopalív uvádzaných na trh EÚ certifikujú dobrovoľné schémy uznané Komisiou. Rozhodnutia o uznaní platia päť rokov.

Európsky dvor audítorov (ECA) ale vo svojej novej správe upozornil, že pre nedostatky v postupoch EK týkajúcich sa uznávania a následnom dohľade nad dobrovoľnými schémami nie je systém EÚ na certifikáciu udržateľnosti biopalív úplne spoľahlivý.

Komisia totiž vo svojich posudkoch, ktoré tvoria základ uznávania dobrovoľných schém, v dostatočnej miere nepokryla niektoré dôležité aspekty potrebné na zabezpečenie udržateľnosti biopalív. Komisia konkrétne od dobrovoľných schém nevyžadovala, aby overovali, že výroba biopaliva, ktoré certifikujú, nevedie k významným rizikám v podobe negatívnych sociálno-ekonomických vplyvov, napríklad konfliktov týkajúcich sa držby pôdy, nútenej/detskej práce, zlých pracovných podmienok pre poľnohospodárov alebo nebezpečenstva pre zdravie a bezpečnosť. Podobne sa tieto posudky nevenovali ani téme dosahu nepriamych zmien využívania pôdy (ILUC).

Bez týchto informácií je podľa audítorov z ECA význam systému EÚ na certifikáciu udržateľnosti oslabený.

EK navyše prijala rozhodnutia o uznaní dobrovoľných schém, ktoré nemali zavedené primerané postupy overovania, či pôvod biopalív vyrobených z odpadu bol skutočne odpad alebo či boli pri surovinách na výrobu biopalív vypestovaných v EÚ splnené environmentálne požiadavky Únie v oblasti poľnohospodárstva v súlade so smernicou o OZE.

Údaje o dosahovaní cieľa 10 % tak môžu byť nadhodnotené, pretože štáty môžu vykázať ako udržateľné aj také biopalivá, ktorých udržateľnosť nebola overená. Problémy sa zaznamenali aj v súvislosti s porovnateľnosťou údajov vykazovaných členskými štátmi.

Celú osobitnú správu ECA nájdete na tomto odkaze.

EK pritom minulú stredu predstavilanovú stratégiu pre nízkoemisnú mobilitu. Biopalivá vyrábané z potravinárskych plodín, tzv. 1. generácia, by sa mali postupne nahrádzať vyspelejšími alternatívami a po roku 2020 by nemali dostávať žiadnu finančnú podporu z verejných zdrojov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.