Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júla 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Nemecku schválili reformu podpory zelenej energie

Nový zákon od budúceho roka zmení systém financovania OZE. Pre nové elektrárne sa už nebudú vypisovať garantované výkupné ceny elektriny na 20 rokov, ale prejde sa na systém trhových aukcií. Kto bude po štáte požadovať najmenšiu podporu na prevádzku svojho zariadenia, ten dostane povolenie k jeho uvedeniu do prevádzky.

Úrady tiež stanovia ročné limity na inštaláciu nových veterných elektrární na pevnine i na mori aj pre solárne elektrárne a zariadenia na biomasu.

Zvláštne obmedzenie bude platiť pre severné Nemecko, kde sa budujú veterné parky najrýchlejšie. Kvôli nedostatočnej infraštruktúre ale vznikajú problémy pri prenose elektriny na juh krajiny, čo viedlo ku kruhovým tokom cez susedné sústavy.

Zákon dnes Spolkovým snemom prešiel vďaka hlasom vládnych kresťanských a sociálnych demokratov. Zelení a Ľavica varovali pred zbrzdením Energiewende, odstavenia jadra a odklonu od spaľovania fosílnych palíc. Minister hospodárstva a vicekancelár Sigmar Gabriel to ale odmietol.

Spolková rada (Bundesrat), v ktorej sú zastúpené jednotlivé spolkové štáty, nemusí zákon schvaľovať, môže ale značne oddialiť jeho vstup do platnosti. Podľa očakávaní by ho ale mohla schváliť ešte na svojom dnešnom zasadnutí.

Veľkorysá podpora OZE viedla v Nemecku k prudkej expanzii veterných a solárnych zariadení, čo však prudko zvýšilo náklady na energiu a stlačilo ceny elektriny na burze. Tým vzrástol aj rozdiel medzi reálnou a garantovanou cenou elektriny, ktorý doplácajú spotrebitelia, najmä domácnosti a malé firmy.

Spotrebitelia teraz platia v rámci koncovej ceny elektriny 6,35 centu za kilowatthodinu na podporu OZE, v roku 2010 to ešte bolo 2,05 centu za kilowatthodinu.

Z obnoviteľných zdrojov v súčasnosti pochádza asi 30 % nemeckej energie. Do roku 2050 by chcel Berlín podiel zvýšiť až na 80 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.