Polovica elektriny má v severnej Amerike pochádzať z čistých zdrojov
Predstavitelia troch severoamerických štátov – Kanady, USA a Mexika – sa minulý týždeň v Ottawe dohodli na spoločnom postupe pri rozvoji nízkouhlíkovej ekonomiky a zaistení bezpečných dodávok energie. Na summite lídrov NALS 2016 sa dohodli na historickom cieli – aby sa do roku 2025 vyrábala polovica elektriny v severnej Amerike z čistých zdrojov. To znamená kombináciu obnoviteľných zdrojov, jadra, fosílnych elektrární s technológiou zachytávania a uskladnenia uhlíka (CCS), zvýšenia energetickej efektívnosti a zavádzaním inovácií.
V súčasnosti pochádza z nízkouhlíkových zdrojov spolu asi 37 % elektriny v týchto krajinách.
„Máme len túto jedinú planétu. A toto môže byť posledná šanca, ktorú máme na jej záchranu,“ uviedol americký prezident Barrack Obama pre médiá.
„Zaväzujeme sa k odstráneniu neefektívnych dotácií pre fosílne palivá do roku 2025 a vyzývame ostatných členov G20, aby urobili to isté,“ píše sa ďalej v spoločnom stanovisku.
Rozvoj slnečných i veterných elektrární naberá v USA rýchly spád, v minulom roku predstavovali obnoviteľné zdroje takmer 70 % nové výkonu na výrobu elektriny. Hlavným zdrojom však stále zostáva zemný plyn, z ktorého pochádza asi 42 % elektriny a uhlie so štvrtinovým podielom. Necelých 10 % má jadro.
Infraštruktúra a emisie
Krajiny tiež posilnia vzájomné cezhraničné prepojenia, ktoré majú využívať najmä elektrinu z OZE. Pribudnúť by malo najmenej šesť projektov prenosovej infraštruktúry, ktoré sú v štádiu návrhu alebo už v povoľovacom konaní, vrátane veľkej severoamerickej prenosovej linky a vedenia čistej elektriny v Novom Anglicku medzi Kanadou a USA a tiež prepojenia Nogales medzi USA a Mexikom. Spolu prinesú dodatočných asi 5000 MW novej cezhraničnej kapacity.
Okrem znižovania emisií oxidu uhličitého, ku ktorému sa zaviazali v rámci parížskej klimatickej dohody, sa v regióne budú usilovať zredukovať aj objem emisií metánu z ropného a plynárenského sektora, a to o 40 – 45 % do roku 2025. Spoločne chcú postupovať aj pri znižovaní emisií z dopravy. V prípade cestnej dopravy sa majú koordinovať palivové a emisné štandardy, spoločne budú tiež presadzovať uhlíkovo neutrálny rast leteckej prepravy a znižovanie emisií v lodnej doprave.
© energia.sk