Nemci platia vysoké ceny za elektrinu, hoci na burzách stále zlacňuje
Podľa portálov Verivox a Check24, ktoré porovnávajú ceny energií, až 30 % z 832 energetických podnikov v prvých šiestich mesiacoch tohto roka zvýšilo ceny v priemere o 3 %. Ceny znížilo len 10 % z nich. V priemere sa tak náklady domácností na odber elektriny zvýšili o 0,7 až 0,8 %.
Veľkoobchodná cena elektrickej energie na burzách sa pritom v posledných rokoch znížila na polovicu a v súčasnosti stojí kilowatthodina ani nie tri centy. Dôvodom, pre ktorý nemeckí odberatelia tieto nízke ceny nepociťujú, je predovšetkým nákladné rozširovanie rozvodných sietí. Spolková agentúra sieťových odvetví vyčíslila náklady na nové podzemné vedenia na 18 miliárd eur.
Náklady na stabilizáciu systému sú v súčasnosti oveľa vyššie než rozširovanie infraštruktúry. V prípade, že sa od siete musia odpojiť veterné a solárne parky, aby sa zabránilo preťaženiu, štát vypláca vlastníkov elektrární na úkor všetkých odberateľov. Vlani išlo o sumu zhruba jednej miliardy eur.
Dodatočnú finančnú záťaž predstavujú príplatky za obnoviteľné zdroje energie, ktoré v súčasnosti dosahujú 6,35 centa za kilowatthodinu. Experti očakávajú v budúcom roku zvýšenie príplatku na sedem centov, čo by však mohlo vykompenzovať prípadné ďalšie zlacnenie burzových cien.
Ďalším faktorom sú samotní poskytovatelia energie, ktorí výhodnejšie ceny poskytujú odberateľom pri zmene dodávateľa. Zákazníci, ktorí nikdy nezmenili dodávateľa ani tarifu, platia viac. Podľa Spolkovej agentúry sieťových odvetví má takéto zmluvy až tretina odberateľov, hoci pri zmene by mohli ušetriť stovky eur.
Copyright © TASR 2016