Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: Opozícia dúfa, že ÚS v prípade G-komponentu rozhodne spravodlivo

„G-komponent poškodzuje všetkých väčších výrobcov elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne sú ročne poškodené sumou asi 20 miliónov eur. Tento poplatok je súčasne likvidačný pre výrobcov zelenej elektriny,“ skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Karol Galek (SaS). Navyše, podľa jeho slov ide o sumu, ktorá je vysoko nad rámec smernice Európskej komisie. „Tá už v minulosti stanovila maximálnu výšku. V slovenských reáliách je to v niektorých prípadoch až 40-násobné prekročenie,“ upozornil Galek.

Podľa opozičnej poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO-NOVA) je poplatok diskriminačný, nesystémový a protiústavný. „Verím, že Ústavný súd rozhodne spravodlivo, tak, aby jasne všetkým ukázal, že Ústava SR nie je trhací kalendár,“ doplnila Jurinová. Považuje ho tiež za retroaktívny. „Je už zavedený pre existujúcich výrobcov, dokonca aj pre takých, ktorí majú pevne stanovené výkupné ceny a už si G-komponent nevedia zohľadniť v cene. Znevýhodňuje slovenských výrobcov energie. Nám nejde o to podporiť jednu konkrétnu firmu, toto podanie je pre všetkých výrobcov elektrickej energie,“ zdôvodnila Jurinová.

Aj podľa Miroslava Beblavého (nezaradený) je zjavná protiústavnosť G-komponentu. „Jeden zo základných princípov Ústavy SR je, že práva a povinnosti možno ukladať len zákonom. V tomto prípade k tomu nedošlo, keďže o zavedení tohto poplatku rozhodol svojvoľne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Nielenže zdražil elektrinu, ale aj konal nad rámec svojich kompetencií a v rozpore s Ústavou SR,“ vysvetlil Beblavý.

Zsolt Simon (nezaradený) preto vyzval ústavných sudcov, ktorých väčšinu podľa jeho slov nominovala politická strana Smer-SD, aby rozhodovali v duchu Ústavy SR. „Vyzval by som predstaviteľov súdu, aby rozhodovali v duchu ústavy a nie v duchu očakávaní strany Smer-SD,“ uviedol Simon.

Takzvaný G-komponent, teda poplatok výrobcov elektriny za prístup do sústavy, zaviedol na trh s elektrickou energiou vyhláškou ÚRSO. Je to platba za rezerváciu kapacity pre elektrinu vo vedení, ktorú štandardne platia spotrebitelia, aby boli všetky účasti elektrickej sústavy schopné dodať maximálny objem elektriny v prípade potreby. ÚRSO však rozhodol, že takýto poplatok zavedie aj na stranu výrobcov, čím sa za jedno pripojenie platí dvakrát, pričom veľká časť výrobcov prístup do sústavy ani nevyužíva.

Pod napadnutie predpisu na súde sa v roku 2014 podpísalo 45 opozičných poslancov a viac než 30 firiem z energetického sektora. „Našou hlavnou nádejou je to, že je šancu ukázať, že aj domáci podnikatelia majú možnosť fungovať v tomto štáte za rovnakých podmienok ako zahraniční investori, ktorí často majú rôzne stimuly. Naproti tomu domáci podnikatelia sú často znevýhodňovaní protiprávnymi poplatkami. Toto je tiež možnosť ako sa posunúť k tomu, aby sa Slovensko stalo energeticky sebestačnou krajinou,“ dodala riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltaického priemyslu a OZE Veronika Galeková.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.