V Galante zmodernizujú tepelné rozvody
Prevádzkovateľ CZT v meste Galanta plánuje modernizáciu tepelných rozvodov. Vyplýva to z výzvy spoločnosti Galantaterm vo vestníku verejného obstarávania. Rekonštrukcia sa týka distribučnej siete na sídlisku Sever z centrálneho zdroja, pričom pôvodné potrubné rozvody budú demontované a nahradené novými. Celková predpokladaná hodnota zákazky je 1,4 milióna eur, pričom cena nie je jediným kritériom výberu. S rekonštrukciou by sa mohlo začať v priebehu tohto leta a trvať by mala viac než jeden rok.
K zmene palivovej základne CZT v Galante došlo v roku 1996. Odvtedy sa ako primárny zdroj vykurovania využíva geotermálna energia, ktorá zásobuje približne 1300 bytov a priľahlú Nemocnicu s poliklinikou Sv. Lukáša. Energetický potenciál dvoch geotermálnych vrtoch je dostatočný na pokrytie potreby tepla do – 2° C vonkajšej teploty. V prípade chladnejšieho počasia sa chýbajúci výkon dodáva zo špičkového zdroja, ktorými sú štyri teplovodné kotle spaľujúce zemný plyn s tepelným výkonom 10,6 MW.
Odber geotermálnej vody sa riadi elektronicky podľa aktuálnej potreby tepla. Z dvoch vrtov v hĺbke 2 100 metrov sa čerpadlami ťaží voda s teplotou 77 °C a odvádza do separačných staníc. Následne sa dostáva do výmenníkovej stanice, odkiaľ sa teplo ďalej distribuuje do rozvodov sekundárneho okruhu. Spoločná výdatnosť oboch vrtov je 33,7 litrov za sekundu. Tepelný výkon získaný z geotermálnej vody predstavuje približne 7 MW. Až 90 % vyrobeného tepla v galantskom CZT dodáva geotermálna energia.
CZT na Slovensku a geotermálna energia
Na Slovensku sú dnes tri sústavy CZT na báze geotermálnej energie. Okrem Galanty ich nájdeme aj v mestách Šaľa a Sereď. Využívaním geotermálnej energie pri výrobe tepla sa ušetrí na nákupe zemného plynu. Úspory sú teda vo variabilnej zložke ceny. Prekážkou ďalšieho rozvoja sú vysoké investičné náklady, ktoré sa prejavia vo forme odpisov vo fixnej zložke ceny tepla. „Filozofia našich projektov je taká, že zhruba desať rokov je cena stabilná. Po splatení investície môže cena tepla výrazne klesať, dokonca až o 30 % ako v prípade mesta Galanta,“ vysvetlil Halás zo spoločnosti Slovgeoterm.
Potenciál geotermálnej energie na Slovensku je obrovský. Podľa Radovana Černáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je na našom území k dispozícii 6.234 MW tepelnej energie, ale reálne sa využíva len 345 MW. „Zo 141 geotermálnych vrtov sa v súčasnosti využíva 46. Z toho veľká väčšina z nich sa nachádza v centrálnej depresii Podunajskej panvy,“ podčiarkol vedecký pracovník Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie. Geotermálne vrty v SR sa dominantne využívajú na rekreačné účely, v menšej miere na vykurovanie a pre potreby poľnohospodárstva.
Výroba tepla z geotermálnej energie by sa mala stať realitou aj vo Veľkom Mederi. Od roku 2011 sa taktiež hovorí o výstavbe geotermálnej elektrárne v Ďurkove pri Košiciach, ktorá by sa okrem výroby elektriny využívala aj na vykurovanie metropoly východu. Budúcnosť projektu je nejasná.
© energia.sk