Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Energofórum: Odhady dopytu plynu v Európe sa významne líšia

Medzi priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici tohto roka patrí  dosiahnutie pokroku pri budovaní bezpečnej a konkurencieschopnej energetickej únie. Pokračovať sa bude v diskusii o revízii nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu aj o revízii rozhodnutia o medzivládnych dohodách.

„Ambíciou nášho predsedníctva je začať rozhovory s EP, v prípade priaznivých okolností dosiahnuť aj konečnú dohodu,“ uviedol Ľubomír Čačaný z ministerstva hospodárstva. 14. júna sa v predmetnej pracovnej skupine pre energetiku predstaví prvá revízia nariadenia oproti textu, ktorý Európska komisia predstavila vo februári. „V rámci nastolených otázok počas prebiehajúcich rokovaní členské štáty požadujú najmä vysvetlenie praktického vykonávania princípu solidarity,“ vysvetlil.

Definícia chránených odberateľov by sa mala, zdá sa, zúžiť, tak aby do tejto kategórie patrili len domácnosti a základné inštitúcie poskytujúce sociálne či zdravotné služby. „Komisia má zámer, aby bola harmonizovaná, ale každá krajina má svoje špecifiká,“ dodal Čačaný.  

Na programe predsedníctva budú aj rokovania medzi štátmi, europarlamentom a Komisiou o označovaní výrobkov (energy labelling), otvoria sa rokovania o novelizácii smernice v oblasti energetickej efektívnosti a smernice o energetickej hospodárnosti budov.

Európska komisia okrem toho v druhom polroku pripravuje aj revíziu smernice o obnoviteľných zdrojov a tiež follow-up k oznámeniu o dizajne trhu s elektrickou energiou.

Infraštruktúrne otázniky

Nejasná je podľa Čačaného zatiaľ situácia po roku 2019, kedy dôjde k ukončeniu vzájomných zmlúv aj o tranzite plynu do Európy medzi Ruskom a Ukrajinou. Rozhodnutie v bilaterálnej medzinárodnej arbitráži sa navyše stále posúva, čo neprispieva k stabilite situácie.

Problematické okrem tradične kritizovaného projektu Nord Streamu 2 a jeho vplyvu na tradičnú trasu cez Ukrajinu a Slovensko je pre nás aj možné priame prepojenie českej a rakúskej plynárenskej sústavy, tzv. projekt BACI. Kopíruje totiž súčasnú infraštruktúru prebiehajúcu cez naše územie. Preto sa uskutočňujú rokovania medzi trojicou prevádzkovateľov aj regulátorov, ako riešiť situáciu bez jeho realizácie.

Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na poukázala na vyjadrenia eurokomisára pre energetickú úniu, že Nord Stream 2 nesmie existovať v právnom vákuu ani byť plne riadený ruským právom. Hľadá sa preto špeciálny rámec, ktorý by odrážal európske právo v oblasti  plynárenstva. „Zároveň aktuálne riešime, koľko plynu budeme vlastne v Európe pokračovať a ako ho sem dostať. Spolupracujeme s Medzinárodnou energetickou agentúrou (IEA) a hlavnými európskymi prepravcami plynu, kde sa rieši otázka vplyvu projektu v krajinách strednej a juhovýchodnej Európe.“

Koľko plynu EÚ potrebuje?

Vašáková zdôraznila pretrvávajúcu neistotu ohľadom budúceho dopytu, ktorý sa v horizonte do roku 2030 pohybuje v rozmedzí od 320 miliárd metrov kubických ročne po 563 miliárd m3 v závislosti od ich autorov. Najvyššie odhady prezentuje plynárenský priemysel, najnižšiu úroveň vo výške 320 miliárd m3 odhaduje Komisia pri zohľadnení politík na znižovanie energetickej náročnosti a rozvoja obnoviteľných zdrojov.

„Nové obnoviteľné zdroje vytláčajú tradičné palivá, plyn sa flexibilne zapája do systému ako posledný. Hoci ide o najmladšiu flotilu produkčných kapacít, tieto zdroje sa málo využívajú a kvôli nízkym cenám emisných povoleniek sa nasadzuje predovšetkým lacnejšie uhlie,“ poznamenala.

„Náš koridor využíva Rusko hlavne na vyvažovanie, na prepravu plynu na západ primárne používa trasy, ktoré aj ovláda – napríklad súčasné potrubia Nord Streamu,“ pripomenul generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič.

Priznal, že pokiaľ ide o odhady budúceho dopytu, ako zástupca plynárenstva „musí byť optimista“. Zároveň však doplnil, že evidentne bude v EÚ postupne klesať domáca produkcia. Zaznamenali sa tiež technické problémy s ťažbou plynu – napríklad v prípade najväčšieho ťažobného poľa Groningen v Holandsku, kde sa kvôli vznikajúcim zemetraseniam v okolitých obývaných oblastiach začala ťažba regulovať a obmedzovať. Náhradou za vytvorenú medzeru tak bude dovoz ďalších objemov buď potrubiami alebo formou LNG.

Odborná konferencia Energofórum 2016 – Plyn sa koná v dňoch 6. – 7. júna 2016 vo Vyhniach. Organizuje ju spoločnosť sféra, a.s. pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR.

© Text a foto: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.