Liberáli žiadajú rekonštrukciu regulačného úradu
Najsilnejšia opozičná strana SaS predkladá do parlamentu novelu zákona o regulácii a podpore obnoviteľných zdrojov. Liberáli navrhujú upraviť dnešné postavenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré by sa podľa nich malo odzrkadliť vo väčšej miere transparentnosti v procese regulácie.
Súčasný stav nie je podľa opozície v súlade s európskymi smernicami, kedy sa najviac právomocí v oblasti regulácie sústreďuje do rúk predsedu ÚRSO. Problém vidieť najmä pri vydávaní rozhodnutí úradu. Podľa zákona predseda ÚRSO rozhoduje o veciach v prvom stupni. O odvolaniach voči týmto rozhodnutiam rozhoduje Regulačná rada, na ktorej čele je rovnaká osoba „Toto je z nášho pohľadu nesystémové a netransparentné,“ dodal jeden z predkladateľov Karol Galek.
Problematikou netransparentného mechanizmu odvolania na Slovensku sa už dnes zaoberá Európska komisia. O vyšetrovaniach Bruselu sme informovali tu a tu.
Aké zmeny navrhujú liberáli?
Regulačnú radu v jej súčasnej podobe navrhujú poslanci SaS úplne zrušiť. Nahradiť ju má tzv. rada úradu, samostatný a nezávislý kolektívny orgán s piatimi členmi, ktorý bude fungovať výhradne ako odvolací orgán voči prvostupňovým rozhodnutiam ÚRSO. Členov rady bude menovať prezident SR.
Funkcia predsedu ÚRSO by sa zase transformovala do predstavenstva úradu. Sedeli by v ňom traja členovia, ktorí si spomedzi seba zvolia predsedu. Členov predstavenstva by menovala vláda na návrh Ministerstva hospodárstva SR.
Nezávislosť oboch navrhovaných orgánov by mala garantovať požiadavka, aby členstvo v rade nebolo zlučiteľné s funkciou člena predstavenstva úradu. Návrh zákona podrobne rieši odborné a kvalifikačné predpoklady pre výkon funkcií.
„Súčasný zákon je postavený na jednej osobe a koncentruje maximum právomoci v oblasti regulácie do rúk predsedu Úradu. Tento problém je azda najvýraznejší v prípade vydávania rozhodnutí Úradu. Podľa zákona predseda Úradu rozhoduje vo veciach v prvom stupni. O odvolaniach voči týmto rozhodnutiam rozhoduje Regulačná rada, ktorej predsedom je opäť tá istá osoba, teda predseda Úradu,“ uviedol pre náš portál advokát Pavol Poláček. Predložená novela podľa neho „ponúka niekoľko veľmi zaujímavých riešení problému“.
Galek, ktorý má v SaS na starosti energetiku, je častým kritikom súčasného vedenia ÚRSO. Novely sa ale podľa neho nepredkladá priamo proti osobe Jozefa Holenčíka. „Návrh zákona dokonca počíta s tým, že pán Holjenčík ostane na poste predsedu ÚRSO resp. ostane jedným z nich,“ skonštatoval.
„Novela zavádza viaceré zaujímavé a účinné mechanizmy, ktoré môžu zvýšiť transparentnosť regulácie, posilniť dôveru voči Úradu a zabezpečiť nezávislý prieskum prvostupňových rozhodnutí,“ dodal partner advokátskej kancelárie Semančín Poláček.
Podporia návrh Most a #Sieť?
Zmeny vo fungovaní ÚRSO žiadali pred voľbami aj strany dnešnej vládnej koalície. V ankete nášho portálu volali po väčšej transparentnosti regulátora strany Mosta i #Sieť. Pri tvorbe novely ich vraj ale SaS neoslovila. „Na prerokovávanie takýchto zákonov má slúžiť prvé čítanie v parlamente a následne ich rozdiskutovanie na výboroch, ktorým budú pridelené,“ zdôraznil Galek.
Predkladateľmi právnej novely, o ktorej by mal rokovať parlament tento týždeň, je trojica opozičných poslancov za SaS: Karol Galek, Jana Kiššová a Miroslav Ivan. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. augusta 2016.
© energia.sk