Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karol Mitrik NKU - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Karol Mitrík (predseda NKÚ). Foto: energia.sk
24. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Kontrola v Slovenských elektrárňach bola najväčším prípadom NKÚ

Na snímke predseda NKÚ Karol Mitrík. Foto: energia.sk

Národný kontrolný úrad SR (NKÚ) vlani vykonal 42 kontrolných akcií v 549 subjektoch. Najväčším prípadom v histórii úradu sa stala mimoriadna kontrola Slovenských elektrární (SE), ktorá začala ešte koncom roka 2014 a ukončená bola 11. augusta 2015.

Zameraná bola predovšetkým na preverenie plnenia podmienok vyplývajúcich zo zmlúv o poskytnutí finančných prostriedkov a plnenia podmienok dohodnutých v zmluvách uzatvorených  s dodávateľmi projektových, inžinierskych a stavebných prác pri projekte dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

Kontrola bola podľa šéfa NKÚ aj napriek ťažkostiam, ukončená „pomerne rýchlo“.  „Takéto procesy trvajú niekedy rok až 18 mesiacov. Je to totiž veľký subjekt, s množstvom satelitov a preskúmať veci, list za listom, nie je jednoduché,“ informoval na stretnutí s médiami.

Kontrolóri sa podľa neho museli „prelúskať“ veľkým množstvom dokumentácie – šlo o „desiatky až stovky kilogramov“.  Procesu sa zúčastnilo asi 60 kontrolórov samotného úradu plus prizvané osoby, napríklad Ústav súdneho inžinierstva, Úrad jadrového dozoru, Úrad pre verejné obstarávanie, ministerstvo financií a ďalší ekonomickí experti, ktorí sa na kontrole podieľali.

Šéf NKÚ zároveň zdôraznil, že výsledky sú naďalej v utajenom (vyhradenom) režime, a to už od začiatku kontroly. „Kontrolu som zdedil a už som na nej nič nemenil. Nezačínal som proces kontroly, už som ho len končil,“ doplnil Mitrík.

Tajné výsledky

Keďže v súčasnosti podľa Mitríka v súvislosti so spoločnosťou pokračuje vyšetrovanie podozrení, nie je možné rozhodnúť, čo sa týka všetkých výsledkov kontroly, aspoň o čiastočnom zjednodušení režimu pre prácu s informáciami. O záveroch a zisteniach z kontroly boli informovaní prezident SR, predseda parlamentu aj minister hospodárstva. Kvôli vážnym pochybnostiam o dodržiavaní zákona však boli postúpené aj Generálnej prokuratúre, Finančnému riaditeľstvu SR a Národnej kriminálnej agentúre.

Mitrík podľa svojich slov žiadal šéfa Generálnej prokuratúry o možnosť odtajnenia správy NKÚ o kontrole v SE. Ten však zatiaľ na odtajenie súhlas nedá. „Predpokladám však, že proces vyšetrovania prokuratúra dotiahne úspešne do konca a bude možné zoznámiť sa s výsledkami,“ dodal predseda NKÚ.

Národná rada SR požiadala NKÚ o previerku hospodárenia s finančnými prostriedkami v SE 24. septembra 2014. Vtedajšej vláde a poslancom sa nepáčilo najmä navyšovanie rozpočtu projektu. V novembri 2014 sa akcionári SE dohodli na jeho navýšení o 830 miliónov eur, konečný účet projektu sa tak mal ustáliť na 4,63 miliardy eur. Aktuálne však tím odborníkov pracuje na hodnotení projektových rizík a špekuluje sa, že náklady by sa mohli dostať na 5,1 miliardy eur.

Väčšinový akcionár SE taliansky Enel sa zaviazal, že tretí blok sa spustí do prevádzky do konca tohto roka, štvrtý blok by mal začať vyrábať elektrinu o rok neskôr.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.