IGU: Koľko kde stojí zemný plyn?
Medzinárodná plynárenská únia (IGU) porovnala úrovne veľkoobchodných cien plynu v jednotlivých regiónoch aj štátoch, pričom sledovala najmä parameter najviac používanej metódy cenotvorby. Prieskum potvrdil, že najvyššie ceny zemného plynu boli v minulom roku v Ázii a ázijsko-pacifickom regióne. Ku drahým regiónom sa však stále radí aj Európa, kde veľkoobchodné ceny plynu dosiahli trojnásobok oproti severnej Amerike.
Veľkoobchodné ceny plynu podľa regiónu v r. 2015
Zdroj: IGU, 2016
Pokiaľ ide o jednotlivé krajiny, najvyššie ceny boli v štátoch závislých na dovoze LNG (Južná Kórea, Japonsko, Taiwan). Hneď za ázijskými krajinami sa umiestnilo Turecko, nasledované štátmi strednej Európy (Poľsko, Rakúsko, Česká republika). IGU v celosvetovom prehľade sledovala krajiny so spotrebou plynu nad 7 miliárd metrov kubických /rok, preto v ňom Slovensko nefiguruje.
Plynárenská únia sa však bližšie pozrela aj na minuloročnú úroveň veľkoobchodných cien v jednotlivých európskych krajinách. Tu sa Slovensko umiestnilo tesne nad priemerom – priemerná veľkoobchodná cena u nás prekročila 8 USD/MMBTu (miliónov britských tepelných jednotiek). Bola tak najvyššia spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky a predstihla aj cenu plynu v Turecku.
Európske veľkoobchodné ceny plynu v r. 2015
Zdroj: IGU, 2016
IGU poukázala na to, že takmer všetky štáty v Európe dovážajú plyn buď potrubiami alebo ako LNG a sú teda vystavené cezhraničnému obchodovaniu. Len nórsky domáci trh je účinne izolovaný od zvyšku Európy, cena v Rumunsku je takmer úplne regulovaná. S výnimkou týchto dvoch krajín sa veľkoobchodné ceny v Európe pohybujú medzi 6 – 12 $ za MMBTu.
Čoraz viac plynu v Európe vrátane stredoeurópskeho priestoru sa predáva za trhové ceny, indexácia kontraktov na ropu ustupuje do úzadia. Viac o vývoji cenotvorby podľa IGU sa dočítate v našom predchádzajúcom článku.
Štúdia poukazuje na to, že v krajinách, kde je viac než polovica objemu plynu obchodovaná s využitím metódy OPE (oil price indexation, t.j. cena plynu popri základnej úrovni zohľadňuje aj eskaláciu úrovní cien iných palív, typicky ropy), má 12 z 15 krajín ceny vyššie než bol priemer v Európe. Zvyšných 15 štátov (bez Nórska a Rumunska), kde mal OPE podiel menší ako 50 % boli ceny len v troch krajinách vyššie než priemer, a to v Chorvátsku, Švédsku a na Slovensku.
Pokiaľ ide o časový vývoj, úroveň veľkoobchodných cien plynu dosiahla vo väčšine regiónov sveta svoje maximum v rokoch 2013 alebo 2014. Rast sa vtedy zaznamenal všade okrem severnej Ameriky, kde dramatický vzostup bridlicového plynu tlačil na znižovanie cien. V roku 2014 ceny v Európe začali klesať s tým, ako sa oslaboval trh a tiež v súvislosti s prepadom ruského rubľa.
Vývoj veľkoobchodných cien plynu v regiónoch 2005 – 2015
Zdroj: IGU, 2016
© energia.sk