Stále viac ľudí považuje slovenské jadrovky za bezpečné
Úrad jadrového dozoru (ÚJD SR) si vlani nechal vypracovať celoplošný reprezentatívny prieskum verejnej mienky medzi viac než 1000 dospelými obyvateľmi. V rámci neho sa zaujímal o vnímanie činnosti úradu a jeho dôveryhodnsoť a tiež o to, či občania považujú naše atómové elektrárne za bezpečné alebo nie.
Obdobne ako v predchádzajúcich rokoch sa potvrdilo, že v slovenskej verejnosti prevažuje názor o tom, že slovenské jadrové elektrárne sú bezpečné. K tomuto názoru sa v novembri 2015 priklonili viac ako tri štvrtiny opýtaných, pričom 24,5 % ich považovalo za „rozhodne bezpečné“ a 53,8 % respondentov uviedlo, že sú „skôr bezpečné“. Oproti poslednému prieskumu, ktorý sa uskutočnil v roku 2012, narástol podiel tých, ktorí považujú slovenské atómky za bezpečné o 5 %. V roku 2010 sa pozitívne o bezpečnosti našich jadrových elektrární vyjadrilo 66 % opýtaných.
Takmer 15 % respondentov zastáva opačný názor, pričom 11,4 % respondentov si myslí, že atómky sú „skôr nebezpečné“ a 3,1 % opýtaných ich označilo za „rozhodne nebezpečné“. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom ich podiel klesol o 5 %. K tejto otázke sa nevedelo vyjadriť 7 % respondentov.
Do akej miery považujete jadrové elektrárne na Slovensku za bezpečné? ( % všetkých respondentov)
Zdroj údajov: ÚJD SR
Tri štvrtiny opýtaných zároveň uviedli, že slovenské zákony účinne zabezpečujú jadrovú bezpečnosť Slovenska.
Oproti prieskumu z roku 2012 však štatisticky mierne poklesla dôveryhodnosť národného dozorného jadrového úradu, a to o 4 percentá, ako aj dôveryhodnosť prevádzkovateľov jadrových elektrární vo všeobecnosti, kde sa zaznamenal pokles dôveryhodnosti až o 7 %. Naopak, vzrástla dôveryhodnosť vedcov (z 26 % na 30 %) a tiež skupiny priateľov a rodiny (z 5 % na 12 %).
Ročné hodnotenie ÚJD
Z pohľadu dozorného úradu bola vlani prevádzka súčasných atómových blokov na Slovensku bezpečná. V elektrárni Bohuniciach V-2 bolo zaevidovaných osem prevádzkových udalostí podliehajúcich hláseniu ÚJD, nevyskytol sa žiadny prípad automatického odstavenia reaktora.
V jadrovej elektrárni Mochovce sa zaevidovalo 14 udalostí podliehajúcich hláseniu dozornému orgánu. Vo svojej pravidelnej správe poukázal na prípad, kedy došlo počas nábehu 1. bloku po generálnej oprave k nesprávnemu nastavenia medzí signalizácie pre polohu regulačných kaziet.
Pozornosť úradu si tiež vyžiadala udalosť na 2. bloku Mochoviec, ktorého príčinou bola zriedkavá chyba softvéru zavážacieho stroja vykonávajúceho premiestňovanie palivových kaziet v reaktore počas výmeny paliva a nedostatočná kontrola jeho činnosti zo strany obsluhy. Následne však boli prijaté opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania.
© energia.sk