Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel a veterná turbína. Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Sohn
16. mája 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Dáni zrušia tarifu na podporu OZE

Kodaň podporuje environmentálne šetrnú výrobu elektriny a výskum obnoviteľných zdrojov už od roku 1998, a to formou tarify s názvom povinnosť verejnej služby. Obdobne ako na u nás výrobcovia elektriny z vetra, slnka či biomasy majú za produkciu zelenej elektriny garantovanú fixnú cenu. Doplatok, ktorého výška sa určuje štvrťročne, platia spotrebitelia vo svojich účtoch za elektrinu.

S postupným nárastom OZE, najmä veterných parkov, a klesajúcou cenou elektriny na veľkoobchodných trhoch, sa však jeho výška neustále zvyšovala. Dnes tvorí asi 11 percent koncovej ceny elektriny domácností. V minulom roku napríklad veterné turbíny pokryli rekordných 43 % tamojšej spotreby elektriny. Výsledkom je, že Dáni posledné roky kraľujú na najvyššej priečke v rebríčku cien elektriny, ktorú platia odberatelia v krajinách EÚ.

Európska komisia navyše rozhodla, že systém nie je v súlade s pravidlami fungovania trhu EÚ. Z podpory totiž profitujú len dánski producenti, a nie aj zahraniční výrobcovia.

Vláda minulý týždeň oznámila, že sa tento poplatok koncom roka 2016 zruší. Podľa odhadov to bude pre štátny rozpočet do konca dekády znamenať výpadok takmer 70 miliárd dánskych korún (cca 9,3 mld. eur). Ministri tak budú musieť nájsť iný spôsob ako stimulovať zelenú výrobu elektriny, pravdepodobne dôjde k zvýšeniu niektorých daní.

Dánsko si totiž dalo za cieľ zbaviť sa do konca roka 2050 fosílnych palív a vyrábať všetku energiu z OZE. Už teraz sa však uvažuje o obmedzení výstavby veterných parkov pri pobreží krajiny.

Zmeny u nás

Aj na Slovensku sú dotácie pre OZE, ktoré financujú všetci odberatelia elektriny prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému (TPS), častým terčom kritiky kvôli vplyvu na koncovú cenu elektriny. TPS v tomto roku stúpla o viac než 1 euro za MWh. Reforma systému podpory je tak otázkou skorej budúcnosti. Už v Energetickej politike prijatej v novembri 2014 sa uvádza, že výkupné ceny by mali po roku 2020 skončiť. Nahradiť by ich mohlo zavedenie kapacitných trhov a aukcií.

V súvislosti so znižovaním cien elektriny pre priemysel minister hospodárstva Peter Žiga naznačil, že by sme sa mohli inšpirovať krajinami ako ČR, kde sa časť podpory pre OZE hradí zo štátneho rozpočtu. Zaujímali sme sa preto, či by sa to malo vzťahovať aj na domácnosti, resp. plošne všetkých odberateľov, príp. či sa uvažuje o zľave z poplatku pre energeticky náročné podniky (obdobne ako v Nemecku).

„V súčasnosti je predčasné vyjadrovať sa ku konkrétnym alternatívam,“ reagoval hovorca rezortu Maroš Stano. Dodal, že MH SR posúdi rôzne možnosti, ktoré povedú k zníženiu koncovej ceny elektriny pre priemysel, pričom návrhy sa budú posudzovať aj z pohľadu dosahov na štátny rozpočet i z pohľadu vplyvov na ostatných účastníkov trhu s elektrinou vrátane odberateľov a zároveň musia byť v súlade s legislatívou EÚ v oblasti štátnej pomoci. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.