MH SR: Skupina pre energetickú chudobu prerokovala technické riešenie opatrení
Kontinuálne podľa neho pokračujú konzultácie s cieľom nájsť legislatívne opatrenia a návrhy na riešenie konkrétnych oblastí. „Členmi pracovnej skupiny sú zástupcovia MH SR, Ministerstva financií (MF) SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO),“ pripomenul.
V súčasnosti je podľa Stana však predčasné určiť konkrétny termín ukončenia prípravy návrhu zákona (o energetickej chudobe). „Rozsiahle a systémové riešenia energetickej chudoby v podmienkach SR si vyžadujú komplexné riešenia zasahujúce do viacerých oblastí dodávok energie, spôsobu jej využitia a celkovej životnej úrovne jednotlivých skupín obyvateľstva,“ dodal hovorca rezortu hospodárstva.
„Je vypracovaná prvá pracovná verzia návrhu zákona v paragrafovom znení. Úrad však zdôrazňuje, že nemá zákonodarnú iniciatívu, a preto ani nie je zodpovedný za tvorbu tohto zákona,“ zdôraznil tento týždeň pre TASR hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
O finalizácii zákona o energetickej chudobe informoval začiatkom marca predseda Regulačnej rady ÚRSO Jozef Holjenčík. „Pracovná skupina si vytýčila cieľ, že tento zákon by mal byť právoplatný a účinný do konca tohto roku,“ uviedol 9. marca šéf regulačného úradu.
Šéf MPSVR Ján Richter (Smer-SD) 19. januára tohto roku informoval, že nie je jednoduché definovať oprávneného prijímateľa štátnej dávky tak, aby sa nedala zneužiť.
Koncepciu riešenia energetickej chudoby na Slovensku schválila vláda SR 11. júna 2014. Ministri práce, financií a hospodárstva na jej základe vytvorili pracovnú komisiu, ktorej uložili povinnosť pripraviť legislatívu riešiacu otázku energetickej chudoby v SR.
„V tejto chvíli môžem povedať moju osobnú predstavu o postupe. Tá bude asi vyplývať z toho, že to nebude nejaká špeciálna tarifa, ale sociálna dávka, ktorou budeme mať záujem riešiť určitú skupinu nízkopríjmových domácností v oblasti energií. Konkrétne veci budú jasné až po stretnutí pracovnej skupiny,“ spresnil Richter v júni 2014.
Koncepciou na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby sa na svojom rokovaní zaoberala vláda SR už 12. marca 2014, rokovanie o nej však vtedy prerušila. Dôvodom bola podľa slov šéfa rezortu práce Richtera zmena filozofie materiálu v tom, či sa pomoc energeticky chudobným bude poskytovať zvláštnou, zníženou energetickou tarifou, alebo formou sociálnej dávky.
Prvotný materiál z decembra 2013 obsahoval podľa Richtera filozofiu pomoci energeticky chudobným prostredníctvom zníženej tarify. „To, čo dnes predložili na vládu, je však v inej podobe. Mala by to byť pomoc cez legislatívne opatrenia, teda nejaká sociálna dávka. To je však v prístupe a obsahu úplne zásadný rozdiel,“ informoval po rokovaní vlády 12. marca 2014 Richter.
Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 stupňov Celzia a v ostatných miestnostiach 18 stupňov.
Copyright © TASR 2016