Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC sa na júnovej schôdzi sústredí na dialóg, a nie na intervencie

Domnieva sa, že ropný kartel bude na júnovej schôdzi rokovať o aktuálnej situácii a zváži ďalšie kroky, ktoré by viedli k stabilizácii na trhu s ropou.

Aprílové rokovania veľkých producentov ropy z OPEC a Ruska v katarskej Dauhe o stabilizácii klesajúcich cien ropy sa totiž skončili bez výsledku. Komodita od júna 2014 zlacnela o zhruba 70 %, začiatkom tohto roka sa jej cena prepadla na najnižšiu úroveň za 12 rokov. Ale po tom, ako významní producenti začali diskutovať o zmrazení svojej ťažby na januárovej úrovni, ropa zmazala časť strát.

Dôvodom neúspechu aprílovej schôdze bol podľa nemenovaných zdrojov postoj Saudskej Arábie, ktorá trvá na tom, že akákoľvek dohoda o zmrazení ťažby musí byť záväzná pre všetkých producentov. Irán však už pred rokovaniami avizoval, že o tom začne uvažovať, až keď jeho produkcia dosiahne úroveň pred zavedením sankcií.

Západ totiž len tento rok zrušil embargo na dovoz ropy z Iránu, ktorý na odvetu obmedzil svoj jadrový program. Teherán chce najskôr získať stratený podiel na trhu s ropou, až potom je ochotný rokovať o zmrazení ťažby, čo väčšina producentov údajne chápe. Až na Saudskú Arábiu. Tá trvala na tom, aby svoju produkciu zmrazil aj Irán.

Najbližší míting OPEC, ktorý sa uskutoční 2. júna vo Viedni, sa preto sústredí na dialóg, a nie na intervencie na trhu. Cieľom stretnutia bude podľa kuvajtského ministra najskôr nájsť spoločnú reč, aby bol schopný dohodnúť sa, čo ďalej.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.