Saudská ropná skupina Aramco chystá expanziu do zahraničia
„Posudzujeme súčasnú situáciu na trhu a hoci je veľmi zložitá, je taktiež vynikajúcou príležitosťou k rastu,“ povedal Násir, ktorého citovala agentúra Reuters. Šéf podniku sa domnieva, že svetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši o ďalších 1,2 milióna barelov denne. Súčasným problémom trhu s ropou je pretlak ponuky nad dopytom, ktorý tlačí ceny dolu. Z viac než dvanásťročného minima, kde boli ceny v januári, už sa ale ropa citeľne zotavila.
Aramco sa pripravuje na čiastočnú privatizáciu v rámci snahy obmedziť závislosť na príjmoch z predaja ropy. Vláda, ktorá kvôli nízkym cenám ropy bojuje s masívny rozpočtovým schodkom, by cez primárny úpis mohla predať až päť percent akcií spoločnosti Aramco. Vláda taktiež firmu požiadala, aby hrala dôležitú úlohu v rozvoji priemyselných projektov, ktoré majú pomôcť ekonomiku presmerovať na iné príjmy z predaja ropy.
Aramco buduje na východnom pobreží Saudskej Arábie rozsiahly komplex pre opravu a výstavbu lodí. Plne funkčný by mohol byť do roku 2021, prehlásil Násir. Prvá fáza bude dokončená do roku 2018, potenciálne sa v nej budú vyrábať tankery a vrtné plošiny.
Aramco počíta s tým, že komplex vytvorí zhruba 80.000 nových pracovných príležitostí. Objem dovozu do Saudskej Arábie má vďaka nemu klesnúť asi o 12 miliárd dolárov.
Saudská Arábia, ktorá patrí k najväčším svetovým dodávateľom ropy, bráni od začiatku prepadu svetových cien ropy (približne od polovice roka 2014) svoj podiel na trhu a odmieta znižovať ťažbu, čo by ceny podporilo. Tým sa snaží vytlačiť z trhu konkurentov s vyššími nákladmi na ťažbu, čo sú najmä americké firmy, ktoré získavajú ropu z bridlicových hornín.
Aramco zabezpečuje zhruba devätinu svetových dodávok ropy. Násir povedal, že firma vlani ťažila v priemere 10,2 miliónov barelov ropy denne.
ČTK, energia.sk