Saudská Arábia bude pokračovať v doterajšej stabilnej ropnej politike
An-Naími je považovaný za „architekta“ posunu v politike Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v roku 2014.
Cena ropy sa totiž od júna 2014 do konca roka prepadla o vyše 50 % a v roku 2015 pokračovala v poklese, pričom tento rok v januári dosiahla 12-ročné minimum. Americké firmy totiž vďaka novým technológiám zvýšili produkciu ropy z bridlíc. Ponuka komodity na trhoch odvtedy vysoko prevyšuje dopyt.
OPEC v minulosti reagoval na takéto situácie znížením ťažobných kvót, aby podporil rast cien ropy. Ale Saudská Arábia pre obavy o stratu svojho podielu na globálnom trhu s ropou od polovice roka 2014, na rozdiel od minulosti, svoju ťažbu odmieta zredukovať. Nízke ceny ropy pritom vážne poškodili mnohé ekonomiky závislé od jej exportu.
An-Naími bol ministrom takmer 21 rokov a previedol Saudskú Arábiu cez prudké výkyvy cien ropy, regionálne vojny a éru veľkého technického pokroku až do súčasnej éry boja proti klimatickým zmenám.
Odchod an-Naímiho, ktorý dokázal len pár slovami „pohnúť“ ropnými trhmi, je ďalším signálom, že korunný princ Muhammad bin Salmán si upevňuje autoritu v ropnom sektore.
Ale ropná politika Saudskej Arábie sa s nástupom nového ministra nezmení. Arabské kráľovstvo bude podľa analytikov pokračovať v obrane svojho podielu na trhu s ropu. Nezníži svoju ťažbu aj napriek nadbytku komodity na trhoch, ak to isté neurobia koordinovane všetci veľkí producenti vrátane Ruska, ktoré nie je členom OPEC.
1 12 bal ed
Copyright © TASR 2016