Prieskum: Väčšina Čechov vidí v OZE budúcnosť
Sociológovia oslovili zhruba 700 respondentov, dotazník sa zameriaval na dve témy: uhoľné elektrárne a OZE. Prieskum ukázal, že podľa väčšiny ľudí môžu OZE pomôcť napríklad zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť závislosť na veľkých energetických korporáciách.
Viac než 80 % ľudí si praje, aby štát podporoval energetickú sebestačnosť domácností. Podľa 58 % opýtaných vlastná energetická sebestačnosť znižuje závislosť na veľkých energetických firmách. Polovica ľudí sa tiež domnieva, že vďaka tomu budú mať dlhodobo stabilné ceny energie.
Prieskum sa pýtal rovnako na nahradenie elektriny vyrobenej v uhoľných elektrárňach a oslovení si mohli vybrať z viacerých odpovedí súčasne. Až 70 % ľudí by ju v energetickom mixe nahradilo OZE, 48 % by zvolilo jadrovú energetiku a 32 % ľudí zemný plyn.
Viac než tri štvrtiny ľudí uviedli, že by sa podpísali pod petíciu za prechod ich mesta či obec na obnoviteľné zdroje. Podľa Zdeňky Meisnerovej z agentúry Ipsos je takmer polovica oslovených ochotná podieľať sa na prechode formou akcií alebo podielom v mestskej či obecnej firme.
V priebehu tzv. solárneho boomu na prelome desaťročia sa inštalovaný objem solárnych elektrární v ČR zvýšil zo 465 MW ku koncu roka 2009 na 1959 MW v roku 2010. Vtedajší rozvoj fotovoltiky ale vyvoláva najrôznejšie kontroverzie. V prieskume asi 7 % opýtaných vidí vo väčšom využívaní OZE skôr bariéry, najčastejšie ide o vysokú cenu a korupciu.
Najvyšší kontrolný úrad vlani v januári upozornil, že v priebehu rokov 2009 až 2012 bola návratnosť investícií do fotovoltických elektrární v ČR zhruba 7 po začiatku ich prevádzky, hoci podľa zákona mohla byť až 15 rokov. Dodal, že celkové náklady na OZE prevýšia v ČR do roku 2030 bilión korún.
ČTK, energia.sk