Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavbu Mochoviec riadi od apríla Angličan

Riadenie dostavby Atómovej elektrárne Mochovce má od apríla nového šéfa. V kľúčovej fáze pred dokončením mochoveckých blokov vymenovali Slovenské elektrárne za nového riaditeľa závodu MO34 Johna Clarka. Dosiaľ dostavbu riadili a koordinovali Taliani. Najväčší výroba elektriny v SR informoval o personálnej zmene v internom časopise.

Clarke pracuje v Eneli už od roku 1999. Naposledy šéfoval pobočke talianskej firmy v Rusku, kde pôsobil ostatných päť rokov. Skupinu predtým zastupoval tiež v Bulharsku, kde sa podieľal na modernizácii uhoľnej elektrárne Maritsa Iztok 3.

Mochovce sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády. Nový kabinet sa zaviazal, že bude vytvárať podmienky pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku.

Ostrá prevádzka na budúci rok

Tretí blok by mal byť prifázovaný k sieti počas roku 2017. Proces spúšťania môže trvať niekoľko mesiacov. Po zavedení paliva, ktoré sa očakáva na prelome tohto a budúceho roka, sa začne s fyzikálnym spúšťaním, kedy sa reaktor spustí na minimálny výkon. Nasledovať bude energetické spúšťanie a komerčná výroba. Štvrtý blok sa má sprevádzkovať o rok neskôr.

Podľa posledných informácií je dokončenosť tretieho bloku na úrovni 92 %. Stav dokončenia štvrtého bloku dosahuje podľa Slovenských elektrární 74 %.

Inštalovaný výkon každého z nových blokov Mochoviec bude 471 MW. Očakáva sa, že v budúcnosti pokryjú asi 13 % spotreby elektriny na Slovensku.

Vstup nového akcionára sa blíži

Pôvodne projektované náklady projektu sa odhadovali na 1,3 miliardy eur. V roku 2008 sa navýšili na 2,7 miliardy, následne bol oficiálny rozpočet upravený na 3,8 miliardy eur. V novembri 2014 sa akcionári Slovenských elektrární dohodli na navýšení rozpočtu dostavby o 830 miliónov eur. Celkové náklady tak majú byť vo výške 4,63 mld. eur.

Štát ako menšinový akcionár podmienil odblokovanie prostriedkov väčšími kontrolnými právomoci pri dostavbe. Minulá vláda Roberta Fica mala s Enelom komplikovaný vzťah kvôli názoru na efektivitu stavebných prác. Vládny postoj sa pritvrdzoval po ohlásení plánu Talianov odísť zo Slovenska. Do Slovenských elektrární momentálne vstupuje tretí akcionár Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý má postupne prebrať 66 % akcií Enelu. Tento predaj však dosiaľ neschválila Európska komisia. 

V súvislosti s príchodom nového akcionára sa už začína hovoriť aj o ďalších nových osobách v riadiacich štruktúrach Slovenských elektrární, ktoré sa pravdepodobne presunú z plynárenských dcérskych podnikov EPH na Slovensku. Šéfom SE by sa mal stať Bohumil Kratochvíl z Nafty.

Minister hospodárstva Peter Žiga po nástupe do funkcie uviedol, že ak by štát uvažoval o navýšení podielu v Slovenských elektrárňach, bude túto iniciatívu podporovať. V programovom vyhlásení sa podobná požiadavka neuvádza.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.