Súd: Európska komisia nesprávne vypočítala množstvo bezplatných emisných kvót
Podľa európskej smernice o systéme obchodovania s emisiami (2003/87/ES) môžu členské štáty prideliť podnikom, ktoré produkujú emisie CO2 časť emisných kvót bezodplatne. V prípade, ak je množstvo bezodplatných kvót pridelených predbežne štátmi vyššie ako maximálne množstvo bezodplatných kvót stanovené Európskou komisiou, na účely zjednotenia týchto hodnôt a zníženia množstva emisií sa uplatňuje tzv. medziodvetvový korekčný faktor.
Viaceré priemyselné podniky v Taliansku, Holandsku a Rakúsku (medzi nimi Borealis Polyolefine, OMV Refining či Esso Italiana) podali proti národným orgánom žaloby, v ktorých spochybnili platnosť vnútroštátnych rozhodnutí o pridelení na obdobie 2013 – 2020, a tým nepriamo maximálne ročné množstvo kvót (ako aj korekčný faktor) určené Komisiou. Národné súdy sa následne obrátili do Luxemburgu ohľadom platnosti rozhodnutí Komisie z rokov 2011 a 2013.
Súdny dvor EÚ dnes (28.4.) uviedol, že rozhodnutie EK z roku 2011, ktoré vylúčilo zohľadnenie emisií výrobcov elektriny pri určení maximálneho ročného množstva kvót, je platné. Zo smernice totiž vyplýva, že na rozdiel od emisií produkovaných priemyslom, sa emisie produkované výrobcami elektriny nikdy nezohľadňujú pri určení maximálneho ročného množstva kvót. V tomto ohľade nemá Komisia nijakú voľnú váhu.
Pokiaľ ide o rozhodnutie EK z roku 2013 a text smernice, je EK pri vypočítavaní maximálneho ročného množstva kvót povinná vychádzať iba z emisií zo zariadení, ktoré sú zahrnuté do schémy od roku 2013, a nie zo všetkých emisií zahrnutých od tohto dátumu. Zároveň mala dohliadnuť, aby jej štáty nahlásili relevantné údaje, aby mohla správne určiť ročný strop pre kvóty a korekčný faktor.
Vákuum
Komisia však zohľadnila údaje niektorých štátov, ktoré jej na rozdiel od iných oznámili emisie vyprodukované novými činnosťami vykonanými v zariadeniach už podliehajúcich systému obchodovania s kvótami pred rokom 2013. Z tohto pohľadu je podľa súdu rozhodnutie EK neplatné.
Maximálne ročné množstvo kvót tak môže byť vyššie alebo nižšie ako množstvo doteraz stanovené Komisiou. Kvôli zachovaniu doterajších právnych vzťahov však súd predchádzajúce pridelenia kvót spätne nespochybnil.
Vyhlásenie neplatnosti výpočtu však vytvára dočasné právne vákuum, ktoré by mohlo prerušiť vykonanie systému obchodovania s emisiami. Preto súd rozhodol, že jeho rozhodnutie nadobudne účinnosť až o 10 mesiacov tak, aby Brusel mohol prijať nutné zmeny a stanoviť nové množstvo bezodplatných kvót do roku 2020.
Bezplatné kvóty by však mali postupne zaniknúť. Smernica upravuje ich zníženie s cieľom ich zrušenia v priebehu roka 2027. Po tomto dátume teda bude možné kvóty už len nakupovať prostredníctvom aukcií.
© energia.sk