Trh hlási prebytok plynu, burzové ceny sú na minimách
Cena zemného plynu na lipskej burze EEX, ktorá je z pohľadu Slovenska referenčnou energetickou burzou, sa momentálne pohybuje na úrovni 13 eur za megawatthodinu. V rovnakom čase pred rokom obchodníci nakupovali komoditu na tohtoročnú zimu za zhruba 21 eur/MWh. Medziročne sa tak burzová cena prepadlo o skoro 40 %.
Prebytok plynu na trhu je dôsledkom jednak teplej minuloročnej zimy, ako aj preplnených podzemných zásobníkov. Tento trend možno sledovať aj u nás. Kým vlani koncom apríla boli zásobníky na Slovensku naplnené na takmer 14 %, dnes je ich naplnenosť vyše tretinová. Cenu však tlačia dole aj ostatné komodity, najmä ropa a uhlie. „Okrem korelácie s týmito komoditami však hrá v prípade plynu ešte úlohu aj naviazanie ceny časti importovaného plynu hlavne z Ruska na cenu ropy cez tzv. olejový vzorec,” skonštatoval pre náš portál energetický expert Ján Pišta.
Úprava koncových cien zrejme na budúci rok
Obchodná stratégia dodávateľov musí zohľadňovať faktor bezpečnosti dodávok. Väčšina plynu, ktorý sa dodáva v danom období, sa preto nakupuje rok dopredu. „Súčasný pokles cien na burze by sa teda mohol premietnuť v cenách pre rok 2017,” uviedol pre náš portál Miroslav Kulla, konateľ RWE Gas Slovensko.
Zmena ale nemusí byť tak výrazná, pretože komodita tvorí iba časť koncovej ceny. U dodávateľov, ktorí pre zabezpečenie dodávok používajú zásobníky, bude podľa Pištu pokles tlmený faktom, že z nich cez zimu nevyčerpali predpokladaný objem a dnes im tam zostáva drahší plyn nakúpený počas vlaňajšieho leta.
„Navyše, nevyčerpanú kapacitu nebudú môcť použiť na vtláčanie lacnejšieho plynu cez nadchádzajúcu letnú sezónu a tak stratia vlastne dvakrát. Naopak, dodávatelia, ktorí nemajú uskladnený drahší minuloročný plyn v zásobníkoch, môžu paradoxne z tejto situácie ťažiť a poskytnúť nižšie „burzové“ ceny,” dodal Pišta.
Cenový strop pre dodávku plynu v segmente domácnosti a malých podnikov určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Naposledy došlo k zmene od januára tohto roka, kedy maximálna cena pre dominantného dodávateľa SPP u domácnosti klesla v priemere o 3,6 %. Zlacnenie plynu od nového roka registrujú aj malé podniky, v tomto prípade v priemere o 2,88 %.
ÚRSO zatiaľ nekoná, pohyb na trhu monitoruje
Otvorenie nového cenového konania regulátor zatiaľ nekomentuje. Prípadne zlacňovanie zatiaľ ponecháva na dodávateľov. Firmy môžu ponúkať zákazníkom nižšie ceny samé od seba. Pre lepšiu informovanosti odberateľov a posilnenie konkurenčného boja začal ÚRSO zverejňovať burzové ceny komodít na vlastnom webe. „Každopádne úrad situáciu monitoruje a ak dodávatelia nezačnú konať, úrad zasiahne,“ odkázal hovorca úradu Radoslav Igaz.
Výkyvy na spotových trhoch nemôžu byť podľa názoru dodávateľov dôvodom na automatické či okamžité zmeny koncových cien pre domácnosti. „Otvorenie cenových konaní už počas roka 2016 nepovažujeme preto za opodstatnené,” dodal Kulla.
Štruktúru koncovej ceny tvorí komodita a náklady na dodávku spolu s maržou pre dodávateľa, ale tiež ostatné sieťové poplatky. Podľa súčasného vzorca sa zmena na burze premieta do ceny komodity vo výške 30 % a dlhodobý kontrakt dominantného hráča sa zohľadňuje na 70 %. (Aj v prípade SPP dnes nákupná cena od Gazpromu viac odráža situáciu na medzinárodných trhoch). Dodávatelia energií ÚRSO dlhodobo kritizujú za spôsob vedenia regulácie. Kým regulačný úrad tlačí na znižovanie časti súvisiacej s dodávkou, tarifám za prepravu a distribúciu zatiaľ nevenoval pozornosť.
Na základe prebiehajúcej kontroly majetku distribučiek plynu aj elektriny by sa to však mohlo zmeniť.
© energia.sk