Testy preukázali defekty na vnútornej nádobe jadrového reaktora v Izraeli
Reaktor v Dimone Izrael dostal na konci 50. rokov z Francúzska a spustil ho koncom roku 1963. Životnosť reaktorov tohto typu je 40 rokov.
Podľa denníka je vnútorný kôš, v ktorom sú uložené palivové tyče, nevymeniteľný. Absorbuje veľkú časť tepla a radiácie, čo ho po rokoch poškodzuje.
Izrael síce nespadá pod kontrolu MAAE, ale dobrovoľne pristúpil na to, že bude dodržiavať bezpečnostné pravidlá agentúry.Reaktor v Dimone spadá pod kontrolu nezávislej komisie, ktorá podlieha predsedovi vlády. Táto komisia zrušila operačnú licenciu reaktora z bezpečnostných dôvodov zatiaľ iba raz.
Niekdajší zástupca generálneho riaditeľa pracoviska Eli Abramov v roku 2007 informoval Američanov, že niektoré systémy v reaktore vrátane chladiacich veží sa vymenili. Abramov teda priznal, že problémom je nevymeniteľný vnútorný kôš, ktorého stav je trvalo monitorovaný.
Na telavivskej konferencii sa hovorilo o novej technológie monitorovania, pri ktorej sa používa ultrazvuk. Senzory údajne odhalili množstvo chýb, prasklín a deformácií vo vnútri hliníkového koša. Autori správy tvrdia, že tieto vady neznamenajú, že by boli nejaké problémy s reaktorom samotným. Upozornili ale, že aj keď je súčasný stan ešte nevyhovujúci, Izrael nemá riešenie pre vzdialenú budúcnosť. Nemá kapacitu ani prianie nahradiť vnútorný kôš, čo by znamenalo postaviť nový reaktor. Teraz nie je reaktor v prevádzke tak často ako v minulosti a pri každom spustení vyžaduje bezpečnostné kontroly a najrôznejšie povolenia.
Atómové centrum Dimona leží v Negevskej púšti. Je nad ním bezletová zóna a predpokladá sa, že tam Izraelčania vyrábajú jadrové zbrane. Otvorene to nikdy nepriznali, detaily o prevádzke vyzradil v roku 1986 niekdajší zamestnanec Modechaj Vanunu, ktorého Izraelčania odsúdili na 18 rokov väzenia. Prepustený bol v roku 2004.
ČTK, energia.sk