Poslanci britského parlamentu sú proti zákazu hlbokomorskej ťažby uhľovodíkov
Veľká Británia by nemala zakázať ťažbu ropy z morského dna. Myslia si to členovia výboru britského parlamentu, ktorý sa zaoberal rizikami ťažby z kontinentálneho šelfu okolo Britských ostrovov. Zriadil sa potom, čo havária ropnej plošiny spoločnosti BP spôsobila v Mexickom zálive ekologickú katastrofu. Vrty severne od škótskeho pobrežia majú pre britskú energetiku kľúčový význam.
Ku každému vrtu by sa malo pristupovať samostatne, navrhuje výbor
Správa výboru zdôrazňuje predovšetkým riziká ťažby západne od súostrovia Shetlandy, kde sa vŕta na morskom dne v hĺbke cez 1.000 metrov. Podľa poslancov musí vláda zaistiť, aby plány ropných spoločností pre prípad úniku po havárii boli šité na mieru jednotlivým vrtom a neboli pre všetky ťažobné plošiny rovnaké. Všetky nové systémy pre zastavenie úniku ropy by sa mali prispôsobiť náročným podmienkam západne od Shetlandských ostrovov, zdôraznili poslanci.
Predseda výboru Tim Yeo uviedol, že by sa malo zvážiť, či by sa zariadenia pre zastavenie úniku ropy mali na vrtoch zdvojiť pre prípad, že by jedno zlyhalo. „Moratórium západne od Shetlandských ostrovov by ohrozilo energetickú bezpečnosť Veľkej Británie a nie je nevyhnutné,“ vyhlásil konzervatívec Yeo.
Štvrtina zistených britských rezerv ropy a zemného plynu je vo veľkej hĺbke západne od Shetlandských ostrovov. V tejto oblasti sa ťaží zatiaľ len v štyroch poliach, ale vláda vydala ďalších 100 licencií na prieskum.
Podľa výboru sú regulácie vo Veľkej Británii v mnohom prísnejšie ako boli v USA v čase havárie na ropnej plošine Deepwater Horizon. „Ropné spoločnosti to nemôžu považovať za dôvod pre pasivitu,“ uviedol Yeo. Pripomenul, že „kvôli drsným a veterným podmienkam v Severnom mori by zastavenie úniku ropy a vyčistenie bolo veľmi obtiažne.“
Poisťovanie ropných firiem sa musí sprísniť
Správa tiež kritizuje nedostatočné predpisy pre poistenie ropných spoločností, ktoré by vraj mohlo viesť k tomu, že by v prípade havárie musel náklady a kompenzáciu z veľkej časti zaplatiť štát. Vzhľadom k veľkým škodám nehody v Mexickom zálive je momentálny limit pre náhrady škôd vo výške 158 milión libier nedostatočný, uviedol výbor.
V apríli 2010 výbuch na plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive usmrtil 11 ľudí. Viedol k najhoršiemu úniku ropy v histórii USA a vlne kritiky na adresu britskej spoločnosti BP.
Americká spoločnosť Chevron pripustila, že pri Shetlandských ostrovoch by mohla ťažiť až 77.000 barelov denne, čo je o štvrtinu viac ako unikalo minulý rok v Mexickom zálive. Chevron prevádzkuje prieskumné vrty asi 260 kilometrov severne od Shetlandských ostrovov v hĺbke 1.569 metrov, čo je hlbšie ako havarovaný vrt v Mexickom zálive.
ČTK, energia