V Česku sa už pripravujú na prepravu plynu z nového Nord Streamu na juh
„Cieľom technických štúdií je určiť úroveň kapacity pre existujúce alebo nové body v sústave a určiť nevyhnutné opatrenia v rámci rozvoja. Spracovanie obyčajne trvá niekoľko mesiacov. Nie sme ale v priamom kontakte s konzorciom Nord Stream II,“ uviedla hovorkyňa Net4Gas Zuzana Kučerová.
Čísla zodpovedajú štúdii, ktorú spracovali prepravcovia plynu v Nemecku, ako aj zámerom samotného konzorcia, ktoré chce nové potrubie na dne Baltského mora vybudovať. Spolok, do ktorého patria ruský Gazprom, koncerny E.ON a Wintershall, Shell, OMV a Engie, chce tretinu plynu z nových trubiek Nord Streamu posielať do Holandska. Dve tretiny by potom mali tiecť do rakúskeho Baumgartenu. Tam by sa plyn mal dostať cez Česko.
Na hranice s Českom by mal ruský plyn dopraviť nový plynovod Eugal, vyhlásil Ludger Hümbs, manažér Gascade, ktorá prevádzkuje nemecké plynovody. Ak výstavba projektu Nord Stream II začne podľa predstáv konzorcia v roku 2018, Net4Gas sa bude musieť pomerne rýchlo rozhodnúť ako plyn do Rakúska ďalej dopraví. Plánované prepojenie medzi Břeclavou a Baumgartenom nemá dostatočnú kapacitu. Variantom je posilnenie trubiek na Slovensko, kam plyn pre Rakúsko dovedú plynovody Eustreamu, v ktorom 49 % akcií drží Energetický a průmyslový holding.
Konzorcium si zatiaľ nepripúšťa, že by mu Brusel mal stavbu projektu Nord Stream II zablokovať. Nemecký výrobca Europipe už údajne dostal 40 % celkovej hodnoty objednávky. Plynovod by mal stáť 8,4 až 9 miliárd eur. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič ale nedávno vyhlásil, že projekt zhorší energetickú bezpečnosť Európskej únie.
Copyright © TASR 2016