Slovensko môže mať nový zásobník plynu
Podzemné zásobníky slúžia na to, aby vykrývali sezónne rozdiely v spotrebe plynu a zabezpečili zásobovanie aj v prípade výpadku dodávok. Vďaka vhodnej geologickej štruktúre je momentálna kapacita našich podzemných zásobníkov sústredená iba na juhozápade Slovenska. To sa však môže zmeniť, nová kapacita má pribudnúť vo Veľkých Kapušanoch.
Väčšia flexibilita
Nový zásobník patrí k hlavným rozvojových projektov Nafty, ktorý by zintenzívnil cezhraničné obchodovanie. „Jeho strategické umiestnenie môže podporiť plánovaný plynový koridor Európskej únie (NSI East Gas) a posilniť energetickú bezpečnosť východného Slovenska, ako aj okolitých krajín,“ uviedla pre náš portál Alena Masláková Škvrndová z komunikačného oddelenia firmy.
Plynárenský uzol Veľké Kapušany je jednou zo vstupných brán ruského plynu do Európskej únie. Nachádza sa tu najväčšia kompresorová stanica spomedzi v EÚ s výkonom 300 MW. Medzinárodnú prepravu posilní aj slovensko-poľské prepojenie, ako aj možná realizácia plynovodu Eastring. Ich križovatka má byť práve v Kapušanoch, čím by sa význam tejto lokality ako plynárenského uzla značne zvýšil.
Na projekt by mohol prispieť aj Brusel
Nová uskladňovacia kapacita sa má nachádzať na mieste bývalého plynového ložiska Ptrukša. Projektovaný pracovný objem zásobníka je 340 mil. metrov kubických (m3). Vtlačná a ťažobná kapacita dosiahnu 3,75 mil. m3 denne. Ako pohon zásobníka by sa mohlo využiť odpadové teplo z existujúcich turbín kompresorovej stanice. Takéto riešenie by nezvýšilo emisie oxidu uhličitého.
Podľa časopisu Slovgas sa investičné náklady odhadujú na 210 mil. eur. Nafta sa tiež uchádza o zaradenie projektu do európskeho zoznamu spoločného záujmu (PCI), čím by mohla ľahšie získať finančnú pomoc z Nástroja na prepájanie Európy (CEF) alebo iných verejných zdrojov. Zatiaľ však projekt tento status nezískal.
Aktuálne je projekt stále v prípravnej fáze, pričom vlani sa dokončila štúdia uskutočniteľnosti. Podľa Ladislava Barkociho z Nafty sú stavebné práce naplánované na budúci rok. „Ukončenie výstavby a spustenie do prevádzky je plánované na rok 2019,“ napísal v štúdii pre časopis Slovgas.
Podzemné skladovanie plynu u nás
V roku 2014 spoločnosť Nafta ukončila tretiu etapu projektu Gajary-báden. Skladovacia kapacita firmy tak dosiahla úroveň 27,5 TWh (2,6 mld.m3), čo je viac ako polovica celkovej ročnej spotreby zemného plynu na Slovensku.
Okrem firmy Nafta dnes na Slovensku poskytuje služby v oblasti skladovania plynu aj spoločnosť Pozagas. K dispozícii je taktiež podzemný zásobník SPP Storage vo vlastníctve SPP Infrastructure. Ten sa nachádza na území Českej republiky, ale je prepojený so slovenskou plynárenskou sieťou. Celková skladovacia kapacita SR tak predstavuje 39,9 TWh (3,77 mld. m3).
© energia.sk