Ukrajinci stále ťahajú plyn z Európy
Naftogaz neplánuje túto jar obnoviť nákup plynu od Gazpromu, informoval ukrajinský štátny prepravca suroviny. Vadia mu vyššie ceny v porovnaní s úrovňou na európskych trhoch, keďže Rusi odmietli predĺžiť podmienky dohodnuté v tzv. zimnom balíku.
Ukrajina od Gazpromu nenakupuje plyn už takmer 130 dní. Plne je tak závislá na reverzných tokoch od svojich európskych susedov, resp. na rozsiahlych podzemných zásobníkoch.
Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu medzitým pokračuje bez zmeny, cez Kapušany sa na Slovensko a ďalej do Európy v tomto roku prepravilo viac než 11,45 miliárd m3 plynu.
Hlavnou trasou pre plyn na Ukrajinu sa stalo územie Slovenska a prepojovací bod v Budinciach s dennou kapacitou 40 miliónov metrov kubických. Takmer naplno túto kapacitu Kyjev využíval v období od 20.1. do konca februára, od marca svoje objednávky cez vojanský plynovod opäť obmedzil.
Naokolo ďalej, ale lacnejšie
Od začiatku tohto roka zo Slovenska na Ukrajinu pretieklo takmer 2,328 miliárd m3 zemného plynu. Pôvod tohto plynu je však stále predovšetkým ruský, odkiaľ sa do Európy prepravuje predovšetkým priamym potrubím Nord Streamu popod Baltské more. Z Nemecka sa následne reexportuje ďalej vrátane územia Ukrajiny, čo je čoraz viac evidentné aj zo štatistík.
Gazprom Export minulý rok do Nemecka dodal 45,314 miliárd m3 plynu. Podľa think tanku AG Energiebilanzen spotreba plynu v samotnom Nemecku vlani medziročne vzrástla o 5 %, vývoz plynu však stúpol až o 35 % a dosiahol úroveň 30,3 miliárd m3. Časť z tohto plynu sa síce rozobrala na iných európskych trhoch, značné objemy však zjavne smerovali východným smerom cez Slovensko na Ukrajinu.
Zvyšovanie dodávok plynu do krajín EÚ zo strany Gazpromu pritom pokračuje aj v tomto roku. „Podľa prevádzkových dát za január – marec sa vývoz zvýšil o 9,9 miliárd metrov kubických, čo predstavuje 28,6 % nárast v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Dodávky do Nemecka vzrástli o 26,7 % a export do Rakúska predstavuje nárast vo výške 34,2 %,“ potvrdil v piatok riaditeľ ruskej spoločnosti Alexej Miller.
© energia.sk