Investície do OZE v EÚ klesli na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov
Európa bola kedysi v sektore obnoviteľnej energetiky svetovým lídrom a v roku 2010 sa na globálnych investíciách v tejto oblasti podieľala 45 %, uvádza BNEF. Vlani však podiel Európy klesol na 18 % vo svete.
Podľa šéfa BNEF Michaela Liebreicha za tento vývoj mohla čiastočne nezvládnutá európska reakcia na finančnú krízu z konca minulého desaťročia, ktorá vyvolala obavy o prežitie eura. Prudký nárast a následný pád investícií v tomto sektore však zavinili hlavne politici v jednotlivých krajinách; tí najskôr tento sektor mohutne podporili peniazmi štátu a spotrebiteľov, keď však videli obrovské dlhodobé náklady týchto subvencií, v strachu cúvli, uvádza BNEF.
Európski výrobcovia zariadení pre OZE z predných miest vo svete rovnako vypadli a na špičke ich vystriedali najmä lacní konkurent z Číny. Zatiaľ čo firmy z EÚ boli v minulom desaťročí vo výrobe solárnych panelov svetovými lídrami, teraz v prvej svetovej desiatke nie je ani jedna krajina EÚ.
Vyhliadky do budúcnosti sa javia podľa analytikov rovnako málo optimistické. Obnovenie politického odhodlania ku gigantickým subvenciám vyzerá v dohľadnej dobe navzdory nedávnej globálnej klimatickej dohode z Paríža nepravdepodobne.
Medzi zelenými aktivistami a lobby OZE vyvolal navyše veľké rozčarovanie nový materiál Európskej komisie týkajúci sa budúcnosti energetiky z minulého mesiaca. Ten sa podľa kritikov príliš zameriava na plyn na úkor OZE či energetických úspor.
ČTK, energia.sk