Kormidlo slovenskej energetiky prevezme Peter Žiga
Ministerstva hospodárstva SR bude viesť Peter Žiga. Nomináciu, o ktorej sa dlhšie špekulovalo, včera definitívne potvrdilo predsedníctvo strany Smer–SD. Do kompetencie rezortu patrí aj silná agenda – energetika. Zásadné zmeny v tejto oblasti ale nie sú pravdepodobné.
„Opäť chceme pokračovať vo využívaní regulačného rámca, aby boli ceny energií dostupné a stabilné,“ uviedol Robert Fico po prvom oficiálnom rokovaní s koaličnými partnermi.
Z tajomníka minister
Peter Žiga nebude na ministerstve hospodárstva nováčikom. Počas prvej vlády Roberta Fica (2006-2010) pracoval na tomto rezorte vo funkcii štátneho tajomníka, keď bol ministrom Ľubomír Jahnátek. V období vlády Ivety Radičovej pôsobil ako poslanec a predseda Výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva. Od roku 2012 šéfoval Ministerstvu životného prostredia SR.
Maximálnu výšku cien elektriny a plynu pre domácnosti a malé podniky má na starosti Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na jeho čele stojí nominant Smeru Jozef Holjenčík, ktorému končí funkčné obdobie za dva roky. Fakt, že deregulácia cien energií nie je na programe dňa, sa potvrdilo aj v novej regulačnej politike na obdobie rokov 2017-2021. Strategický dokument schválila Regulačná rada v relatívnej tichosti krátko po voľbách. Od návrhu, ktorý úrad predložil v decembri a zniesla sa naň tvrdá kritika, sa však líši len minimálne.
Odpolitizovanie ÚRSO zaradili strany Most-Híd a Sieť v našej predvolebnej ankete medzi svoje hlavné priority v energetike. Most chcel, okrem zvýšenia transparentnosti regulátora, tiež oddeliť funkciu predsedu úradu od funkcie predsedu Regulačnej rady. Sieť navrhovala vyňať agendu, ktorá nesúvisí s reguláciou tovarov a služieb v sieťových odvetviach z pôsobnosti úradu a preniesť ju na špecializované orgány. Budúci koaliční partneri sa taktiež prikláňali k postupnej deregulácii cien pre regulované segmenty zákazníkov.
Striedanie ministrov
Od roku 2012 sa Žiga stane už štvrtým šéfom rezortu za Smer-SD. Jeho predchodcom bol nominant strany Vazil Hudák, ktorý mal po politickej rezignácii Pavla Pavlisa upokojiť situáciu na ministerstve.
Počas jeho mandátu sa zavŕšil vstup EPH ako nového akcionára do Slovenských elektrární a podpísalo tiež memorandum, ktoré by mohlo viesť k získaniu väčšiny akcií v najväčšom výrobcovi elektriny u nás. Posledný koaličný partner SNS vo svojom predvolebnom programe navrhoval presadiť prijatie ústavného zákona o ochrane strategických podnikov vrátane energetických.
Ani Hudák sa nevyhol kontroverzným rozhodnutiam. Za najvýznamnejšie sa považuje podpora štátom dotovaného uhlia, ktoré svojím podpisom spečatil až do roku 2030.
Podľa odchádzajúceho ministra by prioritou jeho nástupcu mala byť okrem iného aj dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Na prelome roka 2016/2017 sa počíta s pripojením 3. bloku do elektrizačnej sústavy.
© energia.sk
Ilustračný záber: TASR/Oliver Ondráš