Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: EPH a PPF podali záväznú ponuku na hnedouhoľné aktíva Vattenfall

„Spoločnosť EPH je pevne odhodlaná riadiť hnedouhoľné elektrárne a bane spoločnosti Vattenfall v Lužici udržateľným spôsobom, s cieľom vytvárať pridanú hodnotu pre región a zamestnancov. Rešpektujeme nielen smer, ktorý zvolila nemecká vláda v rámci „Energiewende“, ale aj záujmy regiónu a zamestnancov. Pevne veríme, že naša ponuka predstavuje atraktívne riešenie pre sektor hnedého uhlia vo východnom Nemecku. Ak uspejeme, sme pripravení koordinovať naše kroky s federálnymi a regionálnymi vládami, odbormi, miestnymi komunitami a inými zainteresovanými stranami,“ konštatoval v tejto súvislosti predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.

Hnedé uhlie bude podľa spoločnosti aj naďalej hrať dôležitú úlohu, a to ako preklenovacia technológia. „Sme si plne vedomí, v akej ekonomickej situácii sa nachádzajú hnedouhoľné aktíva Vattenfallu, vrátane toho, že v nasledujúcich rokoch, ak sa ceny elektriny podstatne nezotavia, nebude spoločnosť schopná vytvárať žiadne dividendy a bude skôr generovať negatívny cash flow,“ doplnil Křetínský.

Aktuálny tender spoločnosti Vattenfall zahŕňa hnedouhoľné povrchové bane Janschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwald, elektrárne Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf.

Ponuka EPH predpokladá oddelené prevádzkovanie spoločností MIBRAG a Vattenfall, pri zachovaní súčasného organizačného usporiadania a súčasného manažmentu.

Švédsky koncern už v októbri 2014 oznámil úmysel predať divíziu na ťažbu hnedého uhlia so sídlom v Lausitzi, pripomína agentúra DPA. Vattenfall má v Sasku a Brandenbursku päť baní a tri uhoľné elektrárne. Ďalšiu elektráreň vlastní spolu s nemeckým koncernom EnBW v Lippendorfe. Od tohto hnedouhoľného revíru závisí 8000 pracovných miest.

Pre rozsiahle nadbytočné kapacity sa burzová cena elektrickej energie od roka 2014 znížila o polovicu na menej než 20 eur za megawatthodinu. Jedným z hlavných dôvodov je pretrvávajúci rozmach ekologickej energie a výraznejšieho pripájania na rozvodné siete, čím sa znižuje príťažlivosť hnedého uhlia.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.