EPH podalo záväznú ponuku na nemecké aktíva Vattenfallu
„Spoločnosť EPH je pevne odhodlaná riadiť hnedouhoľné elektrárne a bane spoločnosti Vattenfall v Lužici udržateľným spôsobom,“ uviedol Daniel Křetínský, predseda predstavenstva EPH. „Rešpektujme nielen smer, ktorý zvolila nemecká vláda v rámci „Energiewende”, ale tiež záujmy regiónu a zamestnancov,“ dodal.
PPF Investments, ktorú vlastní podnikateľ Petr Kellner, je finančným partnerom EPH v tejto akvizícii.
Uhlie – stratové či dotované?
EPH je presvedčené, že hnedé uhlie bude aj naďalej hrať dôležitú rolu v energetickom mixe. Podľa Křetinského si EPH uvedomuje náročnú pozíciu hnedouhoľných aktív Vattenfallu aj to, že ak nedôjde k zotaveniu cien elektriny na trhoch, ktorú deformujú dotácie pre obnoviteľné zdroje, spoločnosť bude generovať skôr negatívny cash flow.
Vyhliadky týchto elektrární však vôbec nemusia byť také zlé. Nemecko totiž plánuje presunúť do dočasnej zálohy uhoľné zdroje s výkonom 2700 MW. Za udržiavanie elektrární pre prípad potreby sústavy by, samozrejme, firmy dostávali finančnú kompenzáciu. Tá bola predbežne odhadnutá na 230 miliónov eur ročne, ktorú by si prevádzkovatelia rozdelili.
Česi sú pri chuti
Súčasný tender spoločnosti Vattenfall zahŕňa štyri hnedouhoľné povrchové bane, elektrárne Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf. To predstavuje inštalovaný výkon asi 8000 MW.
Záväznú ponuku podala aj ďalšia česká spoločnosť Vršanská uhelná zo skupiny Czech Coal. Z boja naopak odstúpil ČEZ.
V Nemeckom uhoľnom biznise už EPH pôsobí prostredníctvom spoločnosti MIBRAG, ktorá okrem troch kogeneračných elektrární ťaží tiež hnedé uhlie v dvoch baniach pri Lipsku. Uhlie z jednej z týchto baní – Vereinigten Schleenhain sa spaľuje práve v elektrárni Lippendorf, ktorú Vattenfall predáva.
V rámci dcérskej firmy HSR tiež EPH v Nemecku prevádzkuje baňu Schöningen a lignitovú elektráreň Buschhaus. Prostredníctvom Saale Energie je zase menšinovým akcionárom v elektrárni Schkopau.
EPH uviedla, že predložená ponuka v tendri predpokladá oddelené prevádzkovanie spoločností MIBRAG a Vattenfall, pri zachovaní súčasného organizačného usporiadania a za súčasného manažmentu.
© energia.sk