Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Konferencia Smart Industry - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Konferencia Smart Industry Slovakia v Bratislave - energia.sk
16. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetické firmy musia prekopať svoj biznis model

Záverečný panel konferencie Smart  Industry.

Energetika prechádza turbulentnými zmenami. Sektor čelí decentralizácii výroby, dotované obnoviteľné zdroje prispeli k tomu, že ceny silovej elektriny sú dnes na historických minimách. Novej situácii na trhu sa musia prispôsobiť aj tradiční hráči. Nové technológie a smart riešenia, v ktorých centre stojí spotrebiteľ, sa postupne stávajú aj ekonomicky zaujímavými.

Revolúcia a nové príležitosti 

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Podľa šéfa útvaru externých vzťahov Michele Bolognu ešte pred niekoľkými rokmi prebiehala v rámci firmy živá debata, či nie je paradoxom ponúkať zákazníkom riešenia zamerané na úsporu energie. Momentálne však dávajú mnohé smart riešenia aj ekonomický zmysel a sú konkurencieschopné.

Elektrárenské spoločnosti sa v posledných rokoch vrhli na poskytovanie služieb s tzv. garantovanou výškou úspory energie (EPC). Biznis model podľa Bolognu už nie je o tom, že niekto vlastní výrobný zdroj či distribučnú sieť, ale na komplexnom manažovaní systému a spôsobe financovania. Ako ďalej dodal, EPC projekty sú dnes jednou z najziskovejších častí biznisu firmy.

Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach, pripomenul, že téma smart energie nie je iba o úspore, ale aj o správnej logistike a optimalizácii energetického mixu. Tejto problematike sa venuje Centrum výskumu účinnosti integrácie kombinovaných systémov obnoviteľných zdrojov energií, ktoré vzniklo na pracovisku v Košiciach za podpory Štrukturálnych fondov EÚ. 

Pokrok podmieňuje dlhodobá vízia

Novým výzvam čelia aj mestá. Podľa Jaroslava Žlábka zo Schneider Electric pokrývajú mestá 2 % zemského povrchu a v roku 2050 v nich bude podľa odhadov žiť približne 70 % ľudskej populácie. To vytvára nové nároky na sieť, ktorá bola navrhnutá na jednosmerný tok energie. Aby dokázali smart mestá budúcnosti fungovať efektívne, je potrebné implementovať dlhodobú víziu.

Bologna ďalej upozornil, že z pohľadu firiem je nevyhnutný stabilný a predvídateľný regulačný rámec. Podobu smerníc Európskej únie považuje za dostatočnú, otázne je ich prevedenie do národnej legislatívy. Ako príklad spomenul zavádzanie inteligentných meracích systémov. Z pohľadu vedy a výskumu považuje za kľúčovú spoluprácu gigantov s menšími firmami a start-upmi, ktoré prichádzajú so zaujímavými nápadmi.

O skúsenostiach z Holandska hovoril Joost Van Keulen, ktorý je zástupcom starostu Groningenu pre hospodárske záležitosti. Masové rozšírenie smart technológií v energetike očakáva do desiatich rokov. V holandskom meste, kde sa nachádzajú dve univerzity, rozbiehajú projekt, v rámci ktorého sa umiestňujú na strechy verejných budov fotovoltické panely. Pozitívny postoj miestnych ľudí podľa neho pramení zo silného ekologického povedomia.

Konferencia Smart Industry Slovakia sa konala dňa 14. marca 2016  v Bratislave. Organizátorom podujatia bolo Ministerstvo hospodárstva SR.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.