O výskum OZE na Slovensku majú záujem i firmy
Národné centrum pre výskum a aplikácie OZE je projektom štyroch fakúlt STU a súčasne jedným zo šiestich centier excelentnosti na Slovensku. „Dnes sa nám podaril synergický efekt. Je tu päť firiem, ktoré majú priamo v priestoroch centra svoje projekty. Sú tu dve excelentné centrá, na budúci rok sem pribudne kompetenčné centrum. Pripravili sme sofistikovaný projekt pre Slovensko, s možnosťou zapojiť sa pre rôzne firmy,“ hovorí prorektor STU František Janíček.
Priority: Biomasa a slnečná energia
Prioritné zameranie centra sa orientuje na výskum v oblasti biomasy a slnečnej energie. Ako informoval Janíček, v prvej fáze prišlo k nákupu technologického vybavenia a prístrojov, v druhej k vytvoreniu strediska v Bratislave na zodpovedajúcej úrovni. Postavila sa bioplynová stanica, v štádiu príprav je výstavba fotovoltaickej elektrárne. Uvažuje sa dokonca o veternej elektrárni. „Osobitne oceňujem distribučnú spoločnosť, ktorá poňala toto laboratórium ako výskumné centrum, “ doplnil Janíček.
„Centrum sme veľmi vysoko nadsadili z hľadiska informačných a komunikačných technológií. Bude tu pripojený SANET, budú tu vytvorené podmienky pre vysokú prenosovú rýchlosť a schopnosti posielať obrovské množstvo údajov a dát, “ povedal Janíček.
V pláne centra je aj rozvíjanie poradenskej činnosti pre širokú verejnosť. „Myslím si, že v priebehu jedného roka sa nám podarí vytvoriť pomerne silné konzorcium, ktoré bude poskytovať služby smerom k verejnosti. Zaoberať sa bude otázkou kvality elektrickej energie, jej merania, hromadného diaľkového ovládania, nových systémov a smart technológií,“ informuje o plánoch Janíček.
Súkromný sektor sa zaujíma o vedu a aplikovaný výskum
Záujem o vstup do centra excelentnosti prejavilo niekoľko domácich aj zahraničných spoločností. Ako skonštatoval Janíček, prirodzeným záujmom centra je zvyšovať svoju ekonomickú udržateľnosť, keďže štrukturálne fondy tu nebudú večne.
„Tým, že sme vytvorili finančnú analýzu, majú firmy možnosť aj podnikať. Okrem toho sem prichádzajú firmy, ktoré budú realizovať projekčné práce, poradenské služby. Vytvoril sa tu zhluk ôsmich firiem, ktoré tu budú pracovať a vzájomne si vymieňať informácie,“ dodal.
Spoluúčasť firiem sa stane v konečnom dôsledku obrovským benefitom aj pre samotných študentov univerzity, hovorí prorektor: „Študenti budú môcť robiť na reálnych projektoch na STU s tým, že si nakoniec aj niečo zarobia. Celé excelentné centrum, okrem aplikovaného výskumu, je pre nás veľmi podstatné i z pohľadu propagácie.“
Na štrukturálne fondy neboli dostatočne pripravení
Štrukturálne fondy priniesli jedinečnú príležitosť vybudovať na Slovensku excelentné centrum pre OZE. „Uvedomil som si, že to je fantastická šanca vybudovať tu také pracoviská, ktoré tu doteraz chýbali,“ pokračuje Janíček. Celý systém čerpania fondov však predstavuje komplexný problém. „Keď prišli štrukturálne fondy na Slovensko, neboli sme na to pripravení,“ vysvetľuje.
Špecifickou prekážkou v slovenských podmienkach zostáva neprimerane vysoká miera byrokracie. Nie je výnimkou, že vedeckým pracovníkom zaberie „papierovanie“ pri vypracovávaní projektu väčšinu z ich času. „Byrokracia je najväčšia v oblasti verejného obstarávania a posudzovania jednotlivých projektov. Rieši sa tam, či sú výdavky oprávnené alebo neoprávnené,“ uzatvára prorektor STU.