Slovensko má na krku ďalšie vyšetrovanie EÚ v energetike
Zľava: V. Mendel (Asociácia výrobcov malých vodných elektrární), V. Galeková a P. Šimon (SAPI)
Len pred troma týždňami sme informovali o tom, že Európska komisia začala vyšetrovať transpozíciu smerníc a nariadenia 3. energetického balíka do našej legislatívy. Brusel žiadal vysvetliť mnohé ustanovenia týkajúce sa tzv. unbundlingu predovšetkým v oblasti plynárenstva, nezávislosti a právomocí národného regulačného úradu aj ochrany spotrebiteľov. Podrobnosti sa dočítate tu.
Problémy sa však nakopili aj pri obnoviteľných zdrojoch.
„Komisia dostala niekoľko sťažností na rôzne aspekty týkajúce sa legislatívy EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov. Oddelenia Komisie sú v kontakte so slovenskými orgánmi,“ potvrdil pre náš portál hovorca EK Ricardo Cardoso.
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vo štvrtok obdržala list z Bruselu, že prešetrovanie vo fáze EU Pilot je spustené aj vo veci zavedenia G-komponentu, minuloročného odobratia podpory výrobcom energie z OZE/KVET a pre netransparentnú reguláciu v odvetví, konkrétne „stop stav“ pre pripájanie nových výrobných zdrojov do distribučných sústav.
Riaditeľka SAPI Veronika Galeková považuje prešetrovanie Komisie v tejto veci za pozitívny krok „Je zrejmé, že nie všetko je v súlade s európskymi smernicami a pravdepodobne aj s našimi zákonmi,“ uviedla v piatok na tlačovej konferencii.
Podľa Pavla Poláčka z advokátskej kancelárie Semančín Poláček nemôžeme oblasť energetiky vnímať iba v lokálnom kontexte, ale aj z pohľadu celej škály európskych záväzkov. „Je treba otvorene povedať, že obnoviteľné zdroje energie sú na Slovensku pod enormným regulačným tlakom, ktorý ohrozuje nie len konkrétnych výrobcov, ale aj celý sektor a bráni jeho rozvoju. Cieľom regulátora a iných orgánov verejnej moci by malo byť energetický trh regulovať a nie ničiť,“ povedal advokát pre náš portál.
G-komponent
G-komponent čiže platba za prístup do distribučnej sústavy bola u nás zavedená vyhláškou ÚRSO v júli 2013, pričom do praxe sa dostala od počiatku roka 2014. Platiť ho musia všetci výrobcovia vrátane samovýrobcov vo výške 30 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity dojednanej v zmluve o pripojení. O zavedenie G-komponentu sa Brusel začal zaujímať takmer okamžite – list zaslaný na regulačný úrad sme zverejnili koncom júla 2013.
Zdá sa však, že až na pozadí viacerých „prešľapov“ a intenzívnych sťažností sa vecí pohýnajú dopredu.
V súčasnosti sa G-komponentom zaoberá aj Ústavný súd SR, ktorý prijal na ďalšie konanie podnet 45 poslancov parlamentu. „Existujú veľmi vážne argumenty, ktoré poukazujú na to, že G-komponent bol zavedený nezákonne a z právneho hľadiska je neprijateľný,“ tvrdí Poláček.
Strata podpory
Kauza straty podpory sa začala v decembri 2014. Nesplnenie administratívnej povinnosti viedlo vlani k strate podpory pre viac než 1100 výrobcov zelenej elektriny. Hoci sa čierne scenáre o prepúšťaní tisícov ľudí nesplnili, vývoj značne postihol sektor OZE na Slovensku.
Po márnom úsilí dovolať sa pomoci u slovenských úradov voči postupu trojice regionálnych distribučiek a ÚRSO, sa SAPI spolu s ďalšími dvoma združeniami producentov elektriny v malých vodných elektrárňach a producentov z bioplynu obrátili so svojimi sťažnosťami do Bruselu. Výsledkom je ďalšie kauza, ktorá môže viesť k oficiálnemu infringementu či dokonca skončiť na Súdnom dvore EÚ.
Odňatie podpory vníma Poláček ako najtvrdší mocenský zásah proti OZE od zavedenia existujúceho systému podpory na Slovensku. „V právnom štáte nie je prípustné, aby Vám niekto zobral státisíce eur iba obyčajným listom bez akéhokoľvek rozhodnutia a bez možnosti brániť sa,“ myslí si advokát.
Navyše sa primeranosťou tejto sankcie zaoberá aj Ústavný súd.
Pokračujúci „stop stav“
Problémom je tiež viac než dva roky trvajúci tiež paušálny „stop stav“ v pripájaní zelených zdrojov nad 10 kW. Výnimkou sú menšie zdroje, ktoré splnia technické požiadavky. „Regionálne distribučky to zdôvodňujú štúdiou prenosovej sústavy SEPS, ktorá však doteraz nebola zverejnená,“uviedol Pavel Šimon zo SAPI. Technický dôvod pre „stop stav“ podľa neho nie je.
Do tretice všetko dobré?
Ani tieto kauzy však nemusia byť posledné. Slovensko totiž Komisii oficiálne nenotifikovalo podporu pre OZE, ktorá sa u nás poskytuje vo forme kompenzácie krytia zvýšených nákladov na výrobu elektriny z OZE/KVET cez tarifu za prevádzkovanie systému.
Na otázku, či sa EK zaoberá špecificky touto vecou, hovorca Komisie pre náš portál opäť diplomaticky potvrdil, že Brusel komunikuje s našimi úradmi aj v tejto záležitosti.
Text listu Európskej komisie zástupcom SAPI
© energia.sk