Mezinárodná dohoda o zmrazení ťažby ropy je blízko, tvrdia Rusi
Rusko, Saudská Arábia, Venezuela a Katar sa vo februári predbežne dohodli na zmrazení produkcie ropy na úrovniach z tohtoročného januára. Podmienili to ale podobnými krokmi u ďalších popredných producentov, čo sa ukazuje ako problematické predovšetkým v prípade Iránu. Ten je po rokoch sankcií odhodlaný ťažbu razantne zvýšiť.
Novak nespresnil, ktoré krajiny už na návrh pristúpili. Vyhlásil ale, že dohoda môže fungovať aj bez účasti Iránu.
Odvetvie ťažby ropy v Rusku údajne návrh na zmrazenie ťažby podporuje. „Ako oznámil minister (energetiky Novak), vy všetci s tým návrhom súhlasíte,” povedal prezident Vladimir Putin na včerajšej schôdzke s predstaviteľmi popredných ruských ropných firiem. Prezident ale nespresnil, že ťažba ropy v Rusku by na januárovej úrovni mala zostať po celý tento rok.
Cieľom dohody o zmrazení ťažby je podporiť ceny ropy. „Veľa krajín vyjadrila tejto iniciatíve podporu,“ uviedol včera Novak. Rusko by podľa neho tento mesiac malo rokovať s ostatnými krajinami o konečnom rozhodnutí ohľadom zmrazenia ťažby.
Ceny ropy sa od polovice roku 2014 kvôli nadmerným dodávkam na trh prepadli o viac než dve tretiny. Lacná ropy je síce prínosom pre spotrebiteľov i mnoho podnikov, prináša ale problémy ťažobným krajinám, vrátane Ruska.
Hrubý domáci produkt Ruska sa vlani prepadol o 3,7 % a zaznamenal tak najvýraznejší pokles od roku 2009, kedy svetovú ekonomiku zvierala globálna finančná kríza. Hospodársku situáciu v Rusku teraz komplikujú aj sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny kvôli jej postupu v ukrajinskej kríze.
Rusko je najväčším producentom ropy na svete. V januári sa tam ťažba ropy vyšplhala na nové postsovietske maximum 10,88 miliónov barelov denne z 10,80 miliónov barelov denne v predchádzajúcom mesiaci. Predaj ropy a zemného plynu zabezpečuje v Rusku viac než polovicu príjmov štátneho rozpočtu.
ČTK, energia.sk