Křetinský a Tkáč chcú zvýšiť svoj podiel v EPH
Slovenskému týždenníku Trend to povedal predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský, ktorý v EPH drží rovnako ako podnikateľ Patrik Tkáč 37 % akcií.
„Uvažujeme o dvoch možnostiach. Jednou je ponuka akcií v držbe J&T na burzu, druhou je ich kúpa zo strany globálnych infraštruktúrnych i penzijných fondov s dobrým menom. S nimi sa môžeme zaujímať o lepšie ratingy i nové spôsoby financovania,“ uviedol Křetínský. Z jeho ďalších vyjadrení vyplýva, že nový investor získa v EP Infrastructure 30 percent akcií a že EPH si v tejto firme ponechá manažérsku kontrolu.
Čínska spoločnosť CEFC, ktorá má podiel aj v skupine J&T Finance Group, nie je podľa Křetínského takým spoluinvestorom, ktorého by zvažovalo EPH. „Či k odchodu J&T z EPH skutočne dôjde, ukáže až to, či noví potenciálni spoluinvestori ponúknu skupine akceptovateľnú cenu,“ povedal.
Vysvetlenie EPH
Hovorca EPH Daniel Častvaj označil skôr publikované informácie o chystanom odchode J&T z EPH za nepresné, nakoľkoo v ňom nikdy majetkovo prítomná nebola. Akcionármi EPH sú podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (každý ovláda 37%). Zvyšok kontrolujú Private Equity štruktúry ostatných akcionárov J&T.
„D. Křetínský a P. Tkáč usilujú o navýšenie svojho podielu v EPH tak, aby cieľovo každý kontroloval päťdesiat percent akcií holdingu,“ uviedol Častvaj. „Z tohto dôvodu pripravuje EPH založenie dcérskej spoločnosti EP Infrastructure (EPIF), do ktorej vloží svoje infraštruktúrne aktíva. Následne EPH ponúkne predaj minoritného podielu v EPIF. EPH naďalej zostane majorita i manažérska kontrola nad EPIF. K transakcii dôjde len za predpokladu, že valuácia podielu v EPIF sa stretne s očakávaním akcionárov EPH.“
EPH vznikol v roku 2009, holding zahŕňa viac než 40 podnikov v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Británii a v Taliansku. Podnikajú v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla či dodávok tepla, ako aj tranzitu zemného plynu.
ČTK, energia.sk