Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
16. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Európska komisia chce väčšie slovo pri medzivládnych dohodách v energetike

Komisia prijala súbor opatrení pre realizáciu energetickej únie. „Dnešný balík opatrení je zameraný na bezpečnosť našich dodávok energie, ale týka sa všetkých troch ambicióznych cieľov. Znížením našej energetickej náročnosti a lepším riadením dodávok z externých zdrojov prispejeme k splneniu nášho záväzku a k posilneniu stability na európskom trhu s energiou,“ uviedol dnes Šefčovič, v ktorého gescii je jedna z kľúčových priorít Junckerovej Komisie. O návrhu budú rokovať členské štáty a europarlament.

Bezpečnosť dodávok

Balík opatrení zahŕňa dva legislatívne návrhy a dve nové stratégie. V legislatívnej oblasti ide o Nariadenie o stratégii bezpečnosti dodávok plynu. Podľa Komisie je nevyhnutné zlepšiť transparentnosť na trhu EÚ s plynom. Komisia navrhuje, aby sa pri tvorbe opatrení v oblasti bezpečnosti dodávok prešlo od vnútroštátneho k regionálnemu prístupu. Platiť by mala zásada solidarity medzi členskými štátmi s cieľom zabezpečiť dodávky energie pre domácnosti a pre základné sociálne služby, napríklad zdravotná starostlivosť, v prípade, že by dodávky boli ohrozené v dôsledku vážnej krízy.

Medzivládne dohody

Ďalším právnym návrhom je Rozhodnutie o medzivládnych dohodách v oblasti energetiky. Komisia chce mať väčšie slovo pri medzivládnych dohodách v energetike, ktoré uzavreli členovia EÚ s tretími krajinami. Podľa súčasných pravidiel členské štáty oznamujú Komisii takéto zmluvy až po ich uzavretí. Šefčovič preto navrhuje, aby sa zaviedla povinná kontrola zlučiteľnosti ex ante. Takéto posudzovanie by podľa neho umožnilo kontrolu dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže a právnych predpisov v oblasti vnútorného trhu s energiou ešte pred tým, ako sa takéto dohody pripravia a podpíšu.

Komisia argumentuje rastúcim prepojením európskeho energetického trhu aj infraštruktúry. Jednostranné rozhodnutia členského štátu tak môžu mať negatívny vplyv na bezpečnosť dodávok ostatných krajín a fungovanie vnútorného energetického trhu.

Stratégia pre LNG

Prvou z dvoch nových stratégií je Stratégia pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a skladovanie plynu. Komisia chce zlepšiť prístup všetkých členských štátov k LNG ako alternatívnemu zdroju tejto suroviny. Súčasná  kapacita importu LNG pre Európu by postačila na pokrytie 43 % celkového dopytu po plyne. Problémom sú však regionálne rozdiely v prístupe k LNG. Stratégia sa preto zameriava na budovanie strategickej infraštruktúry.

Vykurovanie a chladenie

Komisia zavádza aj stratégiu vykurovania a chladenia. Až polovica všetkej energie v EÚ sa spotrebúva na vykurovanie a chladenie budov a priemyslu. V návrhu stratégie sa preto zameriava na strategickejší prístup v odstraňovaní prekážok eliminácie emisií uhlíka. Energetickú bezpečnosť podľa nej ovplyvní taktiež väčšia energetická účinnosť a intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.