Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: EK predstaví balík opatrení o bezpečnosti energetických dodávok pre EÚ

Počas dnešného stretnutia s novinármi Šefčovič spresnil, že tento balíček bude pozostávať z nového nariadenia pre bezpečnosť dodávok plynu, z novej stratégie pre využívanie skvapalneného plynu (LNG) v Európe, novej stratégie pre lepšie využívanie energií pre vykurovanie a chladenie budov, ako aj nového rozhodnutia o transparentnosti pri medzinárodných zmluvách a komerčných kontraktoch v oblasti energie.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že EÚ z hľadiska energetickej bezpečnosti odporúča členským krajinám, aby zachovali princíp solidarity aj v oblasti energetiky, aby si vedeli v prípade núdze cezhranične pomáhať, pričom EÚ vedome zlaďuje svoju energetickú diplomaciu s jej politickými a bezpečnostnými záujmami vo svete.

To je dôležité, lebo téma Energetickej únie presahuje geografický rozmer EÚ – je na ňu naviazané Nórsko, západný Balkán, Turecko a ďalšie krajiny. Rovnako je to aj sektorovo širšia oblasť, ktorá sa „na rozhraní medzi 3. a 4. priemyselnou revolúciou“ prekrýva s novými trendmi v doprave či komunikačných technológiách.

Šefčovič spresnil, že EÚ prostredníctvom tohto balíka opatrení favorizuje plyn ako zdroj energie, ktorý vníma ako prechodné palivo k nízkouhlíkovej ekonomike. Plyn je podľa neho vhodnou náhradou za uhlie a ropu a zaistí súčinnosť s veternou a slnečnou energiou, ktorých význam v EÚ narastá.

„Stredná a východná Európa platila za uplynulé dva roky o 23 %, respektíve o 16 % viac za dodávky plynu ako západoeurópske krajiny,“ upozornil Šefčovič. Dôvodom je podľa neho likvidnejši západný trh, väčšia konkurencieschopnosť a možnosť vybrať si dodávateľov.

Aj preto je snaha EÚ priniesť diverzifikáciu zdrojov do strednej a východnej Európy, presieťovať plynovodné sústavy a zaistiť každej členskej krajine prístup k LNG a celkom k trom rôznym zdrojom energie. To poskytne väčší výber, konkurenciu a tlak na ceny, čo povedie k vyrovnávaniu cenovej hladiny za energie medzi západnou a východnou Európou.

„Pre ľudí to bude znamenať viac peňazí. Mali by platiť menej za teplo a elektrinu a priemysel dá menej za energetické vstupy,“ zdôraznil podpredseda EK. Pripomenul, že SR patrí medzi najpriemyselnejšie krajiny EÚ a priemysel je pre našu krajinu zdrojom dôležitých príjmov.

Pri dodávkach plynu EÚ podľa Šefčoviča nezabúda na význam LNG, ktorý momentálne predstavuje 13-% podiel na dodávkach plynu, hlavne z Kataru. V najbližších piatich rokoch sa predaj LNG na globálnom trhu zvýši o 50 %, ceny budú dlhodobo nízke, dodávateľmi budú tradiční partneri USA, Kanada a Austrália a EÚ chce túto šancu využiť v podobe dobudovania terminálu LNG v Chorvátsku a prepojenia plynovodných sústav.

Šefčovič zdôraznil aj význam stratégie pre vykurovanie a chladenie budov, kde zvýšenie energetickej efektívnosti predpokladá mnohomiliardové úspory. V súčasnosti na vykurovanie a chladenie budov ide 50 % percent energií, z toho 75 % pochádza zo škodlivých fosílnych palív.

Právnu oblasť energetických zmlúv pokryje podľa Šefčoviča rozhodnutie o transparentnosti, ktoré podľa neho treba chápať tak, že posudzovanie štátnych dohôd exekutívou EÚ zabráni kauzám ako Southstream, kde došlo k porušeniu európskej legislatívy. Tento krok má zabrániť neférovej cenovej politike zo strany veľkých dodávateľov a tiež neférovým požiadavkám viazaným na predmet medzištátnej dohody, napríklad či je možný reexport dodanej suroviny, alebo ktoré infraštruktúrne projekty majú byť pri dodávanej surovine zvýhodnené.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.